вторник, 24 јануари 2017 - СЈО отвори две нови истражни постапки „Тарифа“ и „Тенк“
„Тарифа“ и „Тенк“ се двете нови истражни постапки што денеска ги отвори Специјалното јавно обвинителство, постапувајќи во предмети оформени по службена должност по повод јавно објавени разговори.
 
вторник, 24 јануари 2017 - Од утре без снег, но постудено
Врнежите од снег, кои денеска се со умерен интензитет во западните и јужните делови, утре ќе престануваат и ќе дува умерен, а долж Повардарието повремено засиелн ветер од северен правец.
 
вторник, 24 јануари 2017 - Бизнисмени од Македонија и Србија: Економската соработка да биде пред политиката
Стопанските комори на Македонија и Србија апелираат до владите на двете држави да направат се што е потребно за да не се нарушат добрососедските односи бидејќи добрите политички односи се предуслов за зголемување на трговската размена.
 
вторник, 24 јануари 2017 - Електронските услуги на ФЗОМ досега ги искористиле 35.734 осигуреници
Фондот за здравствено осигурување на Македонија соопшти дека во рамки на унапредување и олеснување на неговата комуникација со осигурениците, фирмите и здравствените работници, овозможил сет од електронски услуги на порталот на Фондот со кои на брз, лесен и ефикасен начин осигурениците можат да ги остварат своите законски права без притоа да мораат да доаѓаат на шалтерите на ФЗОМ.
 
вторник, 24 јануари 2017 - Во Гевгелиско лани 90 семејства примале социјална парична помош
Во 2016 година 90 семејства од општините Гевгелија, Богданци и Дојран примале социјална парична помош наменета за материјално необезбедени работноспособни лица, како и 36 лица материјално необезбедени и неспособни за работа, соопшти денеска Лазе Трајков, директор на Меѓуопштинскиот центар за социјални работи во Гевгелија кој ги покрива трите општини од југоистокот на земјава.
 
вторник, 24 јануари 2017 - Ѕвона тешки 140 килограми украдени од манастир во кочанско
Две ѕвона изработени од месинг тешки по 70 килограми се украдени од манастирот „Св. Пантелејмон“ во кочанското село Пантелеј.
 
вторник, 24 јануари 2017 - Единаесет сообраќајки вчера во Скопје, повредени шест лица
Единаесет сообраќајни несреќи се случиле во текот на вчерашниот ден во Скопје.Според евиденцијата на СВР Скопје, во пет сообраќајки со полесни телесни повреди се здобиле шест лица, а во шест е причинета материјална штета.
 
вторник, 24 јануари 2017 - Врнежи од снег во Пелагонија и југозападните делови од државата
Во југозападните делови на државата утринава врне снег со слаб интензитет, а во Пелагонија со умерен интензитет. По котлините има ниска облачност и магла, додека во Полошката котлина видливоста е до 500 метри. Дува слаб ветер од североисточен и југоисточен правец, кој е повеќе изразен на повисоките места и планините.
 
вторник, 24 јануари 2017 - Истражување на ХОПС за децата и младите во ризик
Здружението ХОПС – Опции за здрав живот-Скопје денеска ќе ги промовира резултатите од истражувањето „Децата и младите во ризик во Република Македонија – рамноправни членови на социјалната држава или категорија за креирање фиктивни политики?“.
 
вторник, 24 јануари 2017 - Сообраќајот во зимски услови, магла кај Велес, Катланово и Тетово
Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови по наместа влажни коловози. Појава на магла со видливост од 50 до 100 метри има на патниот правец Велес-Катланово и Тетово.
 
вторник, 24 јануари 2017 - Документарни филмови за лицата со интелектуална попреченост
Проекции на серија документарни филмови од режисерот Томислав Жаја и дискусија денеска и утре ќе се одржат на Скопскиот саем, во организација на Здружението СОЛЕМ - Скопје.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - Промовирани пет нови монографии од проектот “Македонски дејци”
Промовирани пет нови монографии дел од проектот “Македонски дејци” кој стартуваше пред три години по повод одбележување на 120 годишнината од основањето на Македонската револуционерна борба.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - Одвоени билатерални средби на вицепремиерот Адеми со Штир и Масикас
Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Арбр Адеми денеска, за време на неформалниот состанок на министри и државни секретари за европски прашања во Валета, Малта, оствари одвоени билатерални средби со министерот за надворешни работи и европски прашања на Република Хрватска Давор Иво Штир и со заменик-министерот за европски прашања во Министерството за надворешни работи на Естонија Мати Масикас.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - Пет професии наскоро ќе исчезнат
Беа најбарани и најплатени, денес речиси и да не можеш да најдеш кранисти.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - Сообраќајот по наместа влажни коловози
Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови по наместа влажни коловози.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - Судскиот процес за „Поткуп“ одложен за 23 февруари
И денес одложено рочиштето за случајот “Поткуп”.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - Милошоски: Продолжуваат преговорите на највисоко ниво
ВМРО ДПМНЕ и ДУИ ги продолжуваат разговорите за формирање на нова влада.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - Утре облачно со повремени врнежи од снег
Времето утре во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд и снег.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - „Стоп Операција Сорос“ ќе побара од САД ревизија за работата на УСАИД Македонија
Движењето „Стоп Операција Сорос“ ќе побара од Стејт департментот, Конгресот и Сенатот на САД да се изврши ревизија за работата на УСАИД во Македонија во последните четири години бидејќи, според нив, има значително политизирање и злоупотреба на еден дел од финансиската помош која САД и ја укажуваат на Република Македонија преку УСАИД.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - СДСМ: Битолчани 20 дена се затрупани во снег
И по 20 дена, дури и по престанокот на врнежите, битолчани остануваат затрупани во снегот, неможејќи да ги извршуваат секојдневните обврски, обвинуваат од СДСМ.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - Продолжува изградбата на инфраструктурни објекти во Крива Паланка
Повеќе инфраструктурни проекти, локални патишта и промоција на месноста Калин Камен во туристичка дестинација најави градоначалникот на Крива Паланка.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - Над 10 милиони евра искорисетни од програмата за прекугранична соработка со Грција
Искористеноста на средства од ИПА програмата за прекуграничната соработка меѓу Македонија и Грција за периодот 2007-2013 година изнесува 82 проценти, со спроведени 57 проекти со вкупна вредност од над 10 милиони евра.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - Макридес: Македонија е мала земја со голем високо - образовен потенцијал
Вие сте мала земја, но со голем универзитетски потенцијал. Со квалитетна високо образовна програма, што продуцира издржани, пред се квалитетни и реално остварливи научни проекти, изјави денеска во Штип, проф. Д-р Грегорис Макридес, директор на Европската асоцијација на Еразмус координарторите и Европската канцеларија за кариера.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - Нов апарат за магнетна резонанца ќе добие поликликата Чаир
Нов апарат за магнетна резонанца ќе добие поликлиниката Чаир. Со овој апарат сериозно ќе се подигне нивото на целиот Здравствен дом, имајќи предвид дека се набави и апарат за компјутерска томографија, кој е веќе ставен во функција.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - Статусот на Бекири - говор на омраза?
Делувањето на милијардерот Џорџ Сорос и неговите заложби за отворено општество деновиве повторно се актуелни во јавноста. На социјалните мрежи голем број јавни личности, актери, приврзаници на политички партии ги искажуваат своите ставови за активностите на Сороси фондацијата „Отворено општетество“. Преку својот Фејбук профил познатиот ЛГБТ активист Луми Бекири порачува дека „за оние кои не сакаат отворено отворено општество, затворено има во Идризово“, статус кој наиде на поддршка од голем број активисти, учесници во Шарената револуција и поддржувачи на опозицијата.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - ВМРО ДПМНЕ: Народот и во САД и во Македонија кажа што мисли за Сорос
Сорос е поим за деструкција на планетарно ниво. Целиот свет го виде вистинското лице на таканареченото Отворено општество кое го промовира Сорос. На протестите во Вашингтон беа повредени 7 полициски службеници, а 217 хулигани беа приведени, се наведува во сопштението на ВМРО ДПМНЕ.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - Дневник: Фицо ќе ги раздава 9-те милиони на УСАИД за невладини во РМ
Околу девет милиони долари кои преку американската агенција УСАИД ќе се распределуваат главно на соросовите организации во Македонија, во следните пет години ќе ги дели сопругата на албанскиот министер за локална самоуправа и поранешната сопруга на албанскиот премиер Еди Рама, Делина Фицо, објавува весникот Дневник.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - Милошоски: Јанева ја погази заклетвата - наместо како обвинител, се појави како бранител на Заев
Катица Јанева ја погази заклетвата дадена како обвинител, па наместо да му служи на обвинителството, таа го брани Зоран Заев, велат од ВМРО ДПМНЕ. Според високиот партиски функционер Антонио Милошоски, да беше Зоран Заев невин досега ќе побараше судска разрешница.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - Зоран Илиоски: Политиката на Бугарија кон Македонија ги влошува односите со Македонија
Изјавата на доскорешниот претседател на Бугарија, Плевнелиев и натаму ја бранува Македонската јавност. Пратеникот од ВМРО ДПМНЕ Зоран Илиоски на својот фејзбук профил ја окарактеризира како прилично популистичка наменета за домашната јавност но и како изјава која не оди во прилог на подобрување на односите со Македонија.
 
понеделник, 23 јануари 2017 - Милошоски: Воспоставен е принципот победник со победник
Преговорите за формирање нова влада ќе продолжат деновиве на највисоко ниво.
 
Навигација: 1 I 2 I 3 I 4 I 5 I 6 I 7 I 8 I 9 I 10 I 11 I 12 I 13 I 14 I 15 I 16 I 17 I 18 I 19 I 20 I 21 I 22 I 23 I 24