сабота, 17 март 2018 - Во Прилеп протест против Законот за употреба на јазиците
Група Прилепчани кои се организирале преку социјалните мрежи денеска напладне блокираа дел од булеварот „Гоце Делчев“ и протестираа против донесувањето на Законот за употреба на јазиците.
 
сабота, 17 март 2018 - Видео: Поплавено шеталиштето и кафулиња во Охрид/Обновен
Небо и земја се споија во Охрид. Летните тераси под вода, летаа покриви, не издржа мостот на желбите. Охрид под налет на ветер од 100 километри на час!
 
сабота, 17 март 2018 - Над 20 илјади лица во Македонија боледуваат од Алцхајмерова деменција
Над 20 илјади лица во Македонија боледуваат од Алцхајмерова деменција, а само десет проценти од нив се дијагностицирани, велат од Институтот за Алцхајмерова болест.
 
сабота, 17 март 2018 - Пошумување садници на локалитетот Спомен Костурница Куманово
Во рамки на акцискиот план на општина Куманово за намалување на аерозагадувањето општина Куманово денеска организираше акција за пошумување на локалитетот Спомен Костурница.
 
сабота, 17 март 2018 - Трета ноќ протести пред домовите на дел од пратениците од СДСМ
Дел од граѓаните на неколку градови во земјава веќе неколку денови протестираат по улиците и пред домовите на пратениците на СДСМ поради изгласувањето на законот за употреба на јазиците.
 
сабота, 17 март 2018 - Абдулади Вејсели и Ванчо Шехтански во „Само вистина“
Вејсели –Законот за употреба на јазиците е уставен-претседателот мора да го потпише, Шехтански- Законот за употреба на јазиците е против уставен и води кон федерализација.
 
сабота, 17 март 2018 - Димитров на тркалезната маса „Бергедорф“ во Сараево
Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Сараево учествуваше на тркалезната маса „Бергедорф“, која оваа година беше организирана на тема „Долгиот пат кон Европа: Западниот Балкан меѓу домашните предизвици и геополитиката“.
 
сабота, 17 март 2018 - Рама му порача на Иванов: Без Албанците нема Македонија
Албанскиот премиер Еди Рама во реакцијата на својот профил на Фејсбук, во врска со ставовите на македонскиот претседател Ѓорге Иванов за законот за употреба на јазиците, што Собранието го усвои во средата без амандманска расправа, порача дека дека „без Албанците нема Македонија“.
 
сабота, 17 март 2018 - Србија најавува контра мерки ако до 14 април не се најде трајно решение за брашното
Ако до 14 април не се најде трајно решение за извозот на брашното во Македонија, Србија ќе воведе контра мерки, соопшти денеска министерот за трговија, туризам и телекомуникации Расим Љајиќ.
 
сабота, 17 март 2018 - Во Кичево се зголемуваат кривичните дела тешки кражби
Според последните податоци објавени од СВР-Охрид а се однесуваат за подрачјето кое го покрива полициската станица во Кичево, во периодот од први јануари па се до 15 март годинава се извршени повеќе кривични дела за тешка кражба и кражба.
 
сабота, 17 март 2018 - Фото: По 70 години реновирана метеоролошката станица во Крива Паланка
По 70 години од изградбата, метеоролошката станица во Крива Паланка е реновирана. Објектот денеска го посети министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски.
 
сабота, 17 март 2018 - Утре пороен дожд, грмежи и засилен ветер
Во раните утрински часови во западниот дел од земјата нестабилното и променливо време ќе биде поизразено, а околу пладне во источните делови е можно да наврнат над 15 литри на метар квадратен.
 
сабота, 17 март 2018 - Искршени стакла на влезот од седиштето на СДСМ Гостивар
Непознати сторители со камења и бекатонски плочки ги искршиле стаклата од влезот на партиското седиште на СДСМ во Гостивар.
 
сабота, 17 март 2018 - Во Канада убиени двајца тинејџери со македонско потекло и нивната мајка
Љубовна расправија им пресудила на двајцата тинејџери, брат и сестра, со македонско потекло. 15-годишниот Рој и 13-годишната Веналија Пејчиновски се убиени заедно со нивната 39-годишна мајка Красимира во нивниот дом во градчето Ајакс близу Торонто.
 
сабота, 17 март 2018 - Без вода утре дел од Кисела Вода
Поради промена на три шибери од Ф-150 мм на булевар „Србија“ до Евро Азија во населба Кисела Вода, утре прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од Сервисна зона Југ, ул. „Христо Татарчев“ крак од бр. 1 до бр. 11 и бул. „Борис Трајковски“ од бр. 2 до бр. 8.
 
сабота, 17 март 2018 - Увозот на автомобили стагнира, наскоро наплив на стари возила од Европа
Во Македонија од година во година се намалува бројот на возила што се увезуваат.
 
сабота, 17 март 2018 - Заедничка вежба на МВР и амбасадата на САД
Припадниците на МВР утре ќе одржат заедничка вежба за итна реакција со амбасадата на САД во Скопје.
 
сабота, 17 март 2018 - Кривична против скопјанец што ограбувал аптеки
Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство против скопјанецот С.Х. (40) поради сомнение дека двапати ограбил аптеки со што стекнал противправна имотна корист од 31.330 денари.
 
сабота, 17 март 2018 - Еколозите повторно бараат да се суспендира изградбата на хидроелектраните во Маврово
Владата се уште не ја суспендираше изградбата на хидроелектраните во Националниот парк (НП) Маврово, ниту ги има раскинато концесиските договори кои се прекршени, иако тоа од неа го побара и постојаниот Комитет на Бернската конвенција за заштита на дивиот растителен и животински свет при Советот на Европа, соопштија денеска Еко-свест и ФРОНТ 21/42.
 
сабота, 17 март 2018 - СДСМ: Со законските измени обезбедена егзистенцијата на околу 5.000 стечајци
Со измените на Законот за стечајци обезбедена е егзистенцијата на околу 5.000 стечајци, секој е важен!
 
сабота, 17 март 2018 - ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ја обезвредни улогата на Собранието
СДСМ ја погази демократијата, Уставот и законите, само за да изгласа закон со кој се надеваат дека ќе обезбедат поддршка за одржување на неспособната влада. Не ги загрижува тоа што цената од неуставниот, неприменлив и штетен закон ја плаќаат граѓаните и државата.
 
сабота, 17 март 2018 - Петрески: Проектираниот раст на БДП се уште остварлив
Проектираниот раст на БДП од 3,2 отсто за 2018 година во овој момент се уште изгледа остварлив, но останува зависен од многу фактори, оценува проф. д-р Марјан Петрески од Универзитетот Американ Колеџ - Скопје во интервју за МИА.
 
сабота, 17 март 2018 - „Standard and Poor’s” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија ББ-, со стабилен изглед
Aгенцијата „Standard and Poor’s” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ-, со стабилен изглед. Потврдата на стабилниот изглед ги одразува оценките на „Standard and Poors” за балансирани ризици помеѓу траекторијата на јавниот долг и политичката неизвесност од една страна, и поволните економски перспективи на земјата од друга страна.
 
сабота, 17 март 2018 - Коѕијас повторно добил писмо со куршум поради „македонското прашање“
Кусо пред посетата на Скопје, шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас повторно добил заканувачко писмо и куршум за прашањето за името и преговорите што се во тек, објави викенд изданието на весникот „Та неа“.
 
сабота, 17 март 2018 - Променливо облачно, навечер пороен дожд и грмежи
Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, топло и доста ветровито. Ќе дува засилен, повремено силен јужен ветер со над 80 километри на час, а на планините и над 100 километри на час. Кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе има локална појава на нестабилност со пороен дожд и грмежи.
 
петок, 16 март 2018 - Џафери: Со непотпишување на указот, Иванов го крши Уставот
Претседателот на Собранието Талат Џафери смета дека е личен избор на претседателот Ѓорге Иванов дали ќе го потпише Законот за јазици, но со непотпишување на указот претседателот го крши Уставот зашто, рече, доколку мнозинството го изгласа по вторпат законот, претседателот е должен да го потпише.
 
петок, 16 март 2018 - СДСМ : Време е за реформи и економија, ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски да се откажат од поделбите и конфликтите
ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски да го напуштат минатото и политиките на поделби и конфликти коишто граѓаните ги поразија на последните неколку изборни циклуси, реагираат од СДСМ на ставовите на Мицкоски .
 
петок, 16 март 2018 - Мицкоски најави протести од мај и предвремени парламентарни избори
Многу брзо, веќе од мај ВМРО-ДПМНЕ започнува со протести на улица, кои ќе траат се додека на предвремени парламентарни избори не ја урнеме оваа ненародна власт, најави вечерва претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во телевизиско интервју.
 
петок, 16 март 2018 - Абдулади Вејсели и Ванчо Шехтански во „Само вистина“
Вејсели –Законот за употреба на јазиците е уставен-претседателот мора да го потпише, Шехтански- Законот за употреба на јазиците е против уставен и води кон федерализација.
 
петок, 16 март 2018 - Одбележан Денот на крводарителството и 73 години Црвен крст
Црвениот крст на Република Македонија вечерва одбележа 73 години од своето постоење и 23 години од полноправното членство во Меѓународната федерација на друштвата на Црвениот крст и Црвена полумесечина.
 
Навигација: 1 I 2 I 3 I 4 I 5 I 6 I 7 I 8 I 9 I 10 I 11 I 12 I 13 I 14 I 15 I 16 I 17 I 18 I 19 I 20 I 21 I 22 I 23 I 24