петок, 12 јануари 2018 - СДСМ : ВМРО-ДПМНЕ продолжува со кукавички и неосновани реакции, Законот за употреба на јазиците не го загрозува македонскиот јазик
ВМРО-ДПМНЕ нема капацитет да ги надмине политиките на создавање тензии и вештачки поделби меѓу граѓаните коишто беа главна карактеристика на оваа партија во изминатите години, реагираат од СДСМ.
 
петок, 12 јануари 2018 - СДСМ : Неточни се информациите за наводно поставување на нови повеќејазични табли
Информациите објавени во одредени медиуми за наводно поставување на повеќејазични табли денеска, пред институциите или на патиштата низ државата, се целосно неточни и истите претставуваат класични лажни вести.
 
петок, 12 јануари 2018 - За ревитализација на Мала Преспа 3,5 милиони евра
Фонд од 3,5 милиони евра ќе биде искористен од албанската влада за целосна ревитализација на Преспанско Езеро и неговата околина.
 
петок, 12 јануари 2018 - Пратениците со двојно помали патни трошоци
По критиките во јавноста дека пратениците земаат високи суми за патни трошоци, иницијатива во Собранието поднесе пратеничката група на СДСМ со што сметките за патните трошоци ќе се преполоват.
 
петок, 12 јануари 2018 - Издадена е шестата еврообврзница во висина од половина милијарди евра
Македонија вчера ја издаде шестата еврообврзница во висина од половина милијарда евра.
 
петок, 12 јануари 2018 - Aпелација одлучи - притворените за 27 април остануваат во Шутка
Скопска Апелација ги одби барањата на адвокатите на притворените . Сите остануваат во затворот во Шутка.
 
петок, 12 јануари 2018 - Граѓаните за законот за јазици
За Законот за јазиците ги прашавме и граѓаните.
 
петок, 12 јануари 2018 - Пратениците дадоа виза на реформските закони
Комисијата за одбрана денеска даде виза за 4 реформски закони-за измените на законот за внатрешни, за измените на законот за класифицирани информации, за оперативно техничката агенција и предлог законот за следење на комуникации.
 
петок, 12 јануари 2018 - Про и контра ставови за законот за јазиците
Од вчера почна да тече седумдневниот законски рок во кој претседателот Иванов треба да го потпише указот за законот за употреба на јазиците.
 
петок, 12 јануари 2018 - Скопје и Атина очекуваат предлог од Нимиц на 17 јануари
Позицијата на Грција е решение за се вкупна употреба, што значи промена на уставното име и негова употреба во внатрешноста на земјата, објаснува портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос, во интервју за радиото Солун 94.5.
 
петок, 12 јануари 2018 - Обвинителството отвори истрага за Дрисла по допрен глас
Основното јавно обвинителство Скопје по допрен глас отвори постапка во врска со работата на депонијата Дрисла за загадување на животната средина и природата.
 
петок, 12 јануари 2018 - Васко Ковачевски е назначен за нов директор на РЕК-Битола
Управниот одбор на АД ,,Електрани на Македонија” го назначи Васко Ковачевски за директор на РЕК-Битола.
 
петок, 12 јануари 2018 - ВМРО – ДПМНЕ : Законот за јазиците е во спротивност со Амандманот 5 од Уставот на Република Македонија
Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и истиот се сведува на ниво на еден од јазиците кои се говорат во Република Македонијам реагираат од ВМРО - ДПМНЕ.
 
петок, 12 јануари 2018 - Десет години од хеликоптерската несреќа кај Блаце
Со полагање на свежо цвеќе на спомен обележјето кај катлановско Блаце и во кампот Бутмир во Сараево се одбележа десетгодишнината од хеликоптерската несреќа во која трагично загинаа единаесет припадници на воздухопловната бригада на АРМ.
 
петок, 12 јануари 2018 - Откриено и запленето оружје од паркирано возило во Скопје
Полициски службеници во содејство со припадници на единицата „Алфа“ на 10 јануари при контрола на патничко возило паркирано во близина на ТЦ „Сити мол“ откриле и заплениле одредено количество оружје и муниција.
 
петок, 12 јануари 2018 - Охрид подготвен за Православна Нова година
Охрид подготвен за Православна Нова година. Утре на градскиот плоштад дефиле под маски на најмладите и вечерен концерт на групата Љубојна. Градот и овој празничен викенд е исполнет со бројни туристи.
 
петок, 12 јануари 2018 - Апелација одлучува по жалбата на Сашо Василевски, тој не дојде на седницата
Пратеникот Сашо Василевски, кој е еден од осомничените за настаните во македонското Собрание од 27 април, денеска не се појави на јавната седница во Апелацискиот суд каде се разгледува неговата жалба за притворот.
 
петок, 12 јануари 2018 - Алаѓазовски: Конкурсот на МРТ е незаконски
Министерот за култура Роберт Алаѓозовски изјави дека по добивањето на одлуките на МРТ по објавен конкурс според Законот за поддршка на домашната музичка продукција, денеска упатил инспекциски надзор којшто констатираше дека длабоко се пробиени роковите за носење на овие одлуки и согласно тоа одлуките треба да бидат поништени.
 
петок, 12 јануари 2018 - Реформите за прислушувањето поминаа на Комисијата за транспорт и врски
Членовите на собраниската Комисија за транспорт, врски и екологија прифатија денеска Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за електронски комуникации, кои се поврзани со реформите во системот за следење на комуникации да оди во натамошна собраниска процедура.
 
петок, 12 јануари 2018 - Шилегов: Град Скопје уште во 2012 година издал меница за набавка на нова печка, а печка нема
Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, смета дека одговорноста за тоа зошто било дозволено досега инсинераторот на депонијата Дрисла да работи без филтри е на поранешните градоначалници на градот и екс-министрите и заменици министри за животна средина.
 
петок, 12 јануари 2018 - Законот за поддршка на домашната музичка продукција е во фаза на укинување
Законот за поддршка на домашната музичка продукција е во фаза на укинување бидејќи воопшто не ги постигна декларираните ефекти, не придонесе за зголемување на квалитетот и развојот на музичката индустрија, ниту за поголема присутност на домашните автори во медиумите.
 
петок, 12 јануари 2018 - Богојавление Водици (19 јануари) неработен ден за граѓаните од православната вероисповед
Петок, 19 јануари 2018 година е неработен ден за граѓаните од православната вероисповед во Република Македонија, информираше денеска Министерство за труд и социјална политика.
 
петок, 12 јануари 2018 - Средба на Димитров со заменик-генералниот секретар на Службата за надворешни работи на ЕУ
Шефот на дипломатијата Никола Димитров денеска оствари средба заменик-генералниот секретар на Службата за надворешни работи на ЕУ (EEAS).
 
петок, 12 јануари 2018 - СДСМ предлага законски измени за намалување на патните трошоци на пратениците
Пратеничката група на СДСМ денеска предложи измени на два закона со цел намалување на патните трошоци на пратениците.
 
петок, 12 јануари 2018 - Штип се подкотвува за гасификација
Штип ќе биде првиот град во источна Македонија, што ќе се гасифицира, објави директорот на Македонски енергетски ресурси, Благојче Котески, по работната средба со штипскиот градоначалник Благој Бочварски.
 
петок, 12 јануари 2018 - Централен комитет на ВМРО-ДПМНЕ за избор на нов ИК
Доктори, професори, правници, економски, ова профилот на луѓе кои ќе се најдат во новиот извршен комитет на ВМРО-ДПМНЕ.
 
петок, 12 јануари 2018 - Шилегов: „Паркирај и вози“ за поквалитетен јавен превоз
Градот Скопје не предвидува забрана за влез на возила во Скопје кои доаѓаат од внатрешноста на државата. Тоа никогаш ниту било предвидено ниту предвидуваме да забраниме влез на возила во Скопје од другите градови, вели градоначалникот Петре Шилегов.
 
петок, 12 јануари 2018 - Македонија ја посетиле над 50.000 туристи во ноември
Зголемување на бројот на туристи и ноќевања во ноември регистрираше Државниот завод за статистика.
 
петок, 12 јануари 2018 - Сетот закони за безбедносно разузнавачкиот систем го помина првиот собрански филтер
Сетот закони за реформи во безбедносно разузнавачкиот систем кои се спроведуваат согласно препораките на Прибе, со акцент на реформирање на системот за следење на комуникациите, помина денеска на собраниската Комисија за одбрана и безбедност.
 
петок, 12 јануари 2018 - Лозари најавуваат протест за понеделник поради неплатено грозје
Лозари од тиквешкиот регион најавуваат протест за понеделник, поради, како што истакнуваат, неисплатени пари за грозјето.
 
Навигација: 1 I 2 I 3 I 4 I 5 I 6 I 7 I 8 I 9 I 10 I 11 I 12 I 13 I 14 I 15 I 16 I 17 I 18 I 19 I 20 I 21 I 22 I 23 I 24