сабота, 18 февруари 2017 - Утре облачно со дожд - потоа следи стабилно, суво и топло време
Времето утре во Македонија ќе биде претежно облачно со повремен дожд, на места со умерен интензитет, а на планините и на некои повисоки места во северзападните делови со повремен снег. Интезитетот на врнежите ќе биде слаб до умерен, локално ќе наврнат околу 10л/м2. Дневната температура во наредните два дена благо ќе опадне.
 
сабота, 18 февруари 2017 - Ибраими го посети семејството Смилески од Локвица и најави помош
Министерот за труд и социјална политика Ибрахим Ибрахими ги посети таткото и синот од селото Локвица, Македонски Брод, сместени на хируршкото одделение во прилепската Градска болница, повредени во пожарот во нивната семејна куќа кој се случи во средата околу полноќ.
 
сабота, 18 февруари 2017 - Арсовска Томовска: Да се надмине митот дека информатиката е машка професија
Треба да се надмине митот дека информатиката е машка професија и да им се укаже на младите, посебно на жените и девојчињата, дека оваа работа нуди многу можности, порача денеска министерката за информатичко општество и администрација Марта Арсовска Томовска.
 
сабота, 18 февруари 2017 - Кој ги крши клупите во велешките паркови?
Искршени клупи, летниковци, корпи за отпадоци...ваква е сликата во велешките паркови.
 
сабота, 18 февруари 2017 - Туристичките работници бараат законски измени
Непрофесионализам, слаби и површни познавања, нелојална конкуренција, се дел од предизвиците, кои ги истакнаа туристичките водичи од земјава на денешното одбележување на светскиот ден на туристичките водичи и пидружници во Охрид.
 
сабота, 18 февруари 2017 - СДСМ: Со закон ќе го заштитиме зеленилото
СДСМ информира дека веќе има изготвено закон за заштита на зеленилото и за зголемување на процентот на зеленилото во градовите и оти веднаш по формирањето на новото парламентарно мнозинство ќе го пуштат во собраниска процедура на усвојување...
 
сабота, 18 февруари 2017 - Албанските партии допрва ќе формираат ново тело за закон за употреба на албанскиот јазик
Ова е епилогот од денешната средба на ДУИ и Алијансата за Албанците на која не учествуваше третиот потписник на Платформата - Беса. Договорено е албанските партии да формираат ново тело од по двајца партиски претставници во рок од три дена, кое ќе работи на предлог закон за употреба на албанскиот јазик, од кој нема да отстапат!
 
сабота, 18 февруари 2017 - Владимир Пешевски гостин во вестите на Канал 5
И покрај политичката криза Македонија е потенцијална бизнис дестинација и има стратегија како да креира нови работни места. За новите мерки од оперативниот план на владата интервју со вицепремиерот за економски прашања, Владими Пешевски.
 
сабота, 18 февруари 2017 - Владата најавува отварање на 10 000 работни места
Грантови за самовработувањена сите категории на граѓани, субвенции на компаниите за отворање работни места за лицата со , поддршка за отворање приватни детски градинки и старски домови, се само дел од мерките во новиот оперативен план на Владата.
 
сабота, 18 февруари 2017 - Откриена причината за смртта на 33 годишниот штипјанец на отворено море
Последните информации говорат дека бродот со посмртните останки на штипјанецот плови кон Шри Ланка, каде ќе се изврши обдукција на телото на починатиот.
 
сабота, 18 февруари 2017 - БЕСА: Не учествуваме на состаноци кои не се во духот на заедничката Декларација на албанските парти во Македонија
БЕСА ќе продолжи да ја поддржува Декларацијата и кога овие точки ќе дојдат во Собранието на Република Македонија, нашите пратеници ќе ги поддржат истите - стои во партиското соопштение.
 
сабота, 18 февруари 2017 - Попоски: Европа се соочува со редефинирање на глобалните односи
Министерот за надворешни работи Никола Попоски, кој учествува на безбедносната конференција во Минхен, смета дека централно прашање на собирот на луѓето коишто ги креирааат и спроведуваат дипломатските и безбедносните глобални агенди, е дали Европа може да се прилагоди на промените што се случија по „Брегзит“, изборот на Доналд Трамп за претседател на САД, кризата во Украина и руското инволвирање во војната во Сирија.
 
сабота, 18 февруари 2017 - Значително намален водостојот на Црн Дрим
Значително намален е водостојот на реката Црн Дрим кај Ложани, покажува неделната хидролошка состојба на УХМР.
 
сабота, 18 февруари 2017 - Тројца тешко повредени во сообраќајка кај Струга
- Три лица се тешко повредени во сообраќајна незгода што се случи вчера попладне во 18:30 часот на регионалниот пат Струга - Дебар,  во близина на „Здружение на возачи“ на илезот од Струга.
 
сабота, 18 февруари 2017 - Касами од Беса не се појави на средбата на албанските партии
Средбата веќе еден час се одржува во хотел Арка, меѓу Али Ахмети и Зијадин Села и претставници од нивните партии околу можноста за формирање влада.
 
сабота, 18 февруари 2017 - Земјоделците да извадат евидентен лист
Секој земјоделец кој и годинава има намера да произведува тутун, мора да има евидентен лист кој ќе се користи за склучување на договор со компаниите  за откупот на тутунот.
 
сабота, 18 февруари 2017 - Адерхолт: Се уште очекуваме одговор од Бејли за обвинувањата за партизирање на работата на Амбасадата
Американскиот републикански конгресмен од Алабама Роберт Адерхолт изјави дека се уште не добил одговор на писмото што заедно со уште пет други конгресмени го упатија до американската Амбасада во Скопје пред еден месец, и во кое бараа отчет за финансирањето на крајно левичарски и партиски поврзании организации со пари на американските даночни обврзници.
 
сабота, 18 февруари 2017 - Конгресменот Рохрабакер се извини за неодамнешната изјава за Македонија
Републиканскиот конгресмен на Калифорнија и претседавач на поткомитетот за Европа, Евроазија и опасности во пораст Дана Рохрабакер се извинил за неговата неодамнешна контраверзна изјава за Македонија. Во изјава вчера тој кажал дека направил многубројни неформални искази за Република Македонија и согледал дека некои од тие искази погрешно ја пренеле неговата намера.
 
сабота, 18 февруари 2017 - Арсовска Томовска: До формирање влада, нема нови вработувања
Додека не се формира влада, не може да се објавуваат огласи за редовни вработувања на неопределно време, изјави денеска министерката за информатичко општество и администрација Марта Арсовска Томовска.
 
сабота, 18 февруари 2017 - ССК: Економијата ќе биде во заложништво додека трае политичката криза
Стопанството во овој момент е на машини за реанимација и тешко ќе може да издржи уште долго, освен ако не се најде заедничко решение или начин за функционирање на институциите, рече денеска претседателот на Сојузот на стопанските комори (ССК) Данела Арсовска.
 
сабота, 18 февруари 2017 - Железничкиот сообраќај во Македонија во прекин
Железничкиот сообраќај во Македонија од вчера е во прекин затоа што вработените во Македонски железници - Транспорт бараат исплата на платата за јануари 2017 година.
 
сабота, 18 февруари 2017 - ДУИ, Беса и Алијансата на средба за можностите за формирање влада
Денеска се очекува да се состанат лидерите на ДУИ, Беса и Алијансата на Албанците околу можностите за формирање влада.
 
сабота, 18 февруари 2017 - Македонските вештаци се обучуваат за дигитална форензика
Над двеста вештаци од областа на материјално сметководствено и финансиско работење се обучуваат за дигитална форензика во докажувањето на кривичните дела.
 
сабота, 18 февруари 2017 - ОЈО: Спроведена акција за откривање криминална група - тројца уапсени за трговија со дрога
Акцијата е спроведена против криминална група на повеќе локации и во повеќе населени места при што се откриени наркотици и лишени се од слобода повеќе од три лица.
 
сабота, 18 февруари 2017 - Во бизнисот и политката да се зголеми учеството на жените на лидерски позиции
Денеска во  Скопје се одвива вториот ден од 2017 GWLS. Во рамки на Глобалниот Самит на жени лидери 2017, во организација на Сојуз на стопански комори на Македонија, Асоцијација на бизнис жени во Република Македонија како и Светската бизнис организација Македонија беше истакнато дека жените во Македонија напредуваат во однос на намалување на јазот во родовата еднаквост, но тие не успеваат да стигнат до клучните позиции во општеството.
 
сабота, 18 февруари 2017 - Oд куќа во Гостивар украден накит вреден над два милиони денари
Крадците ги нашле вредните парчиња накит во комода во спалната соба на 63годишен гостиварец.
 
сабота, 18 февруари 2017 - Намалена видливост на патиштата Гевгелија - Удово и Неготино – Градско
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози, освен на осојничавите места. Намалена видливост поради појава на магла до 50 метри има на патниот правец Гевгелија - Удово и од 50 - 100 метри на патниот правец  Неготино – Градско.
 
сабота, 18 февруари 2017 - Попладне услови за дожд - температура до 14 степени
Претпладне по котлините ќе има услови за појава на магла. Во текот на денот  ќе биде променливо облачно, во западните и северозападните делови ќе има врнежи од дожд, а на планините ќе поминуваат во снег
 
сабота, 18 февруари 2017 - Фич го потврди „ББ“ рејтингот на Македонија
Фич го потврди „ББ“ рејтингот на Македонија. Како што наведуваат од кредитната агенција, потврдата на рејтингот се должи на добрата монетарна и солидната и прудентна макроекономска политика.
 
петок, 17 февруари 2017 - Села: Предлозите на СДСМ за употреба на албанскиот јазик се неприфатливи
Предлозите на СДСМза употреба на албанскиот јазик, за Алијансата на Албанците се неприфатливи, но Зијадин Села не открива за какви предлози се работи. Села ќе инсистира на целосно официјализирање на албанскиот јазик. Најави дека утре на иницијатива на Алијансата за Албанците на заедничка средба на политичките партии на Албанците ќе се разгледуваат сите опции околу можноста за формирање на новата влада.
 
Навигација: 1 I 2 I 3 I 4 I 5 I 6 I 7 I 8 I 9 I 10 I 11 I 12 I 13 I 14 I 15 I 16 I 17 I 18 I 19 I 20 I 21 I 22 I 23 I 24