недела, 19 февруари 2017 - Во Дебар одржан регионален натпревар по математика
Во организација на Сојузот на математичари на Македонија, во Дебар беше одржан регионален натпревар по наставниот предмет математика за ученици од средните училишта.
 
недела, 19 февруари 2017 - СДСМ: Ќе има правда и криминалците ќе одговараат
Во Македонија ќе има промени и правда и сите кои правеле криминал ќе одговараат. Ова е незапирлив процес, така одлучија граѓаните на Македонија, реагира СДСМ на прес-конференцијата на Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ, кој рече дека СДСМ е промотор и заштитник на се што е криминално...
 
недела, 19 февруари 2017 - Бјорнберг: Ирска да го воведе системот „Мој термин”
Македонија е единствена земја која ги има намалено листите на чекање за закажување за прегледи и снимања - вели раководител на европскиот здравствен потрошувачки индекс, Арне Бјорнберг.
 
недела, 19 февруари 2017 - ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е дувло и синоним за криминалот
Аболицираниот криминалец Зоран Заев и злосторничкото здружение во раководството на партијата го претворија СДСМ во промотор и заштитник на се што е незаконско и криминално обвинија од ВМРО-ДПМНЕ.
 
недела, 19 февруари 2017 - Ќе пропадне ли идејата на Ахмети и Села за партиско тело за законот за употреба на албанскиот јазик
- Ние нашите потписи ќе му ги дадеме на Заев, велат од Движењето БЕСА. Тој треба прво да го земе мандатот па потоа да ги отпочнеме преговорите во Собранието.
 
недела, 19 февруари 2017 - Јакимовски: Македонија да добие што поскоро влада
Граѓанската опција за Македонија денeска го одrжа второтo собрание на партијата.
 
недела, 19 февруари 2017 - ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи да инвестира во образованието
ВМРО-ДПМНЕ во изминатите години спроведе голем број на мерки и проекти со цел унапредување на условите за следење на настава на учениците.
 
недела, 19 февруари 2017 - Приватниот бизнис да ги користи мерките од оперативниот план за вработување
Компанијата Агропал кај тетовска Брвеница има шесеетина вработени кои собираат и преработуваат пластичен отпад во платични вреќе и фолии што потоа се пласираат на домашниот но и странските пазари. Според надлежните од министерството за труд и социјална политика и Агенцијата за вработување нивниот раст и отворање на таканаречените зелени работни места е помогнат од оперативните мерки за вработување што во изминатите десет години од нивното применување отвориле над 40 илјади нови работни места во компаниите низ државата.
 
недела, 19 февруари 2017 - Се бара место повеќе во домот за стари лица „Сју Рајдер“ во Битола
Капацитетот на државниот старски дом „Сју Рајдер“ во Битола во континуитет е постојано исполнет.
 
недела, 19 февруари 2017 - Ватикан замрзна околу два милиона евра сомнителни средства
Средствата се дел од вкупна сума од околу 13 милиони евра замрзнати меѓу 2013 и 2016 година.
 
недела, 19 февруари 2017 - Зекири тврди бил нападнат од обезбедувачи на Мијалков, а тој најави тужба за клевета
Пратеникот од СДСМ Мухамед Зекири тврди дека вчеравечер во кафулето „Дион“ бил вербално и физички нападнат од лица од обезбедувањето на Сашо Мијалков, додека со свои пријатели седел на маса што претходно ја резервирал. На прес-конференција побара од МВР веднаш да отвори истрага и да го расветли случајот. Мијалков демантира и најавува тужба.
 
недела, 19 февруари 2017 - ОЈО бара мерки за обезбедување на осомничените за тргување со дрога
Надлежните велат дека во овој случај се инволвирани повеќе јавни личности од државата.
 
недела, 19 февруари 2017 - Конгресменот Франкс најави испитување на работата на Амбасадата Во Македонија
Американски пари наменети за помош на Македонија одат на сметка на организации кои ја поддржуваат идејата на Џорџ Сорос. Неговите вредности не се слобода и демократија, туку газење врз човековите права, вели американскиот конгресмен Франкс, за МРТВ.
 
недела, 19 февруари 2017 - Македонија станува главно засолниште за приврзаниците на Фетулах Ѓулен!?
Со фотографија на Фетулах Ѓулен, вметнат врз панорама на Скопје, интернет сајтот Мемурлар ја почнува анализата зошто Македонија е главната дестинација и топ засолниште за приврзаниците на исламскиот проповедник, кои бегаат од Турција.
 
недела, 19 февруари 2017 - Штипските пчелари ја ублажуваат штетата од студот
Самоиницијативно, со помош на општинските власти, штипските пчелари ја ублажуваат штетата што ја предизвикаа поларните температури врз пчелните семејства. 1500 садници од багрем, попознато помеѓу нив како медоносно дрво, ги добија бесплатно и на повеќе локации во околината на Штип деновиве ќе стартуваат со садење....
 
недела, 19 февруари 2017 - ОЈО бара мерки за обезбедување на осомничените за тргување со дрога
Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција до Основниот суд Скопје 1 Скопје поднел предлог за изрекување мерки за обезбедување на присуство на петтемина осомничени за трговија со дрога. Како што информира ОЈО, предлогот бил поднесен поради постоење законски основи, како и поради избегнување на попречување на водењето на кривичната постапка.  
 
недела, 19 февруари 2017 - Притвор за двајца скопски крадци - ограбувале продавници, обложувалници, таксисти, граѓани
Секторот за внатрешни работи Скопје до надлежното Основно јавно обвинителство поднело кривична пријава против скопјаните Ј.Џ. (21) и Г.Т. (26), поради сомнение дека се сторители на шест кривични дела - „разбојништво“ и едно кривично дело - „разбојништво во обид“, при што се стекнале со противправна имотна корист од 393.370 денари, соопшти МВР.
 
недела, 19 февруари 2017 - Ќе се гради браната кај Слатинско езеро
Оваа пролет  ќе започне  санацијата на браната на Слатинско езеро. Четири години нема спомен од овој воден ресурс. После  еколошката катастрофа, која што се случи во  февруари 2013 година, кога пукна  насипот и демнеше опасноста да бидат   поплавени   земјоделските површини и домови,  вештачкото езеро зјае празно. Место вода, денес  е обрасната трска.
 
недела, 19 февруари 2017 - Закани по живот преку Фејсбук
Струмичанка пријавила закани по живот упатени до нејзиното семејство преку профилот на нејзината ќерка...
 
недела, 19 февруари 2017 - Две лица тешко повредени во сообраќајки во тетовско
Две лица се тешко повредени во сообраќајни несреќи што се случиле вчера во тетовско, информираше портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифовски.
 
недела, 19 февруари 2017 - Сообраќајот се одвива по влажни коловози
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Слаб снег паѓа на Попова Шапка, додека низ цела Македонија врне ситен дожд, соопшти Автомотосојузот на Макеоднија. 
 
недела, 19 февруари 2017 - Се сокри сонцето - времето низ Македонија облачно, дождливо и ветровито
Времето во Македонија е претежно облачно со локални врнежи од дожд. Дува слаб до умерен ветер од променлив правец, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи.
 
сабота, 18 февруари 2017 - Пет лица уапсени во акција за сузбивање улично дилерство на дрога (видео)
Во рамки на оперативната акција „Мрежа“ која се спроведува за сузбивање на уличното дилерство на дрога, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при МВР вчера реализираше случај при што откриена е криминална група составена од пет лица и тоа С.Р. (51), З.М.(29), М.Д. (26), М.М.(36) и З.С. (34), соопшти МВР.
 
сабота, 18 февруари 2017 - Имињата на 35 Македонци кои загинаа на Солунскиот фронт, на споменик во Франција
Имињата на 35 Македонци кои загинале на Солунскиот фронт вечно ќе бидат запишани на споменик во Коломбел, Франција.
 
сабота, 18 февруари 2017 - Снег на Попова Шапка
Снег со слаб интензитет провејува на Попова Шапка, информираат од Автомото сојузот на Македонија.
 
сабота, 18 февруари 2017 - ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ има алергиска реакција на секоја позитивна изјава за Македонија
СДСМ има алергиска реакција на секоја позитивна изјава за Македонија. Во спротивно, ќе прочиташе дека агенцијата Фич има само пофални зборови и за фискалната и за монетарната политика на Македонија, стои во писмената реакција од ВМРО-ДПМНЕ на денешното соопштение на СДСМ.
 
сабота, 18 февруари 2017 - Двајца радовишани пријавени за силување: Првиот преку Фејсбук намамил 13 годишно девојче, вториот со уцена изнудувал секс
23 годишен Радовишанец со шлаканици го внел 13 годишното девојче во автомобил...
 
сабота, 18 февруари 2017 - Силјановска: На изборите гласавме за програми, а не за платформи
Политичките партии да се придржуваат до својата програма а не до било какви платформи - вели унивезитетската професорка Гордана Силјановска. Според неа тое е едниствениот начин за да се излезе од политичката криза..
 
сабота, 18 февруари 2017 - Ново тело на албанските партии ќе работи на предлог законот за употребата на албанскиот јазик
Ново тело составено од претставници на политичките партии на Албанците потписници на Платформата кое ќе изготви предлог законот за употребата на албанскиот јазик. Ова произлезе од денешната средба меѓу ДУИ и Алијансата за Албанците.
 
сабота, 18 февруари 2017 - ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е промотор на криминалот; СДСМ: барате оправдувања за својот криминал
СДСМ е промотор, заштитник и синоним на криминалот, обвини денеска ВМРО-ДПМНЕ.
 
Навигација: 1 I 2 I 3 I 4 I 5 I 6 I 7 I 8 I 9 I 10 I 11 I 12 I 13 I 14 I 15 I 16 I 17 I 18 I 19 I 20 I 21 I 22 I 23 I 24