четврток, 19 октомври 2017 - Прашања од повеќе области на денешната седница на Владата
Владата на Република Македонија денеска ќе ја одржи 32 седница, на која ќе расправа за прашања од повеќе области, меѓу кои и за информацијата за постапување по предмети за настанатите штети на движен и недвижен имот на подрачја на скопскиот и тетовскиот регион поради зголемен обем на врнежи и поплави.
 
четврток, 19 октомври 2017 - Погледнете го тв дуелот „Само Вистина!“ меѓу кандидатите за градоначалници на Бутел Смилевски и Костовски.
Погледајте го дуелот на кандидатите за градоначалници на Бутел од СДСМ Велимир Смилевски и од ВМРО ДПМНЕ Дарко Костовски. Дали на Бутел му треба градоначалник кој не живее таму или градоначалник со покренато обвинение од ОЈО?
 
четврток, 19 октомври 2017 - Грујевски и Бошковски уапсени во Солун
По речиси три месеци бегство поранешниот началник на Петатта управа, Горан Грујевски и вработениот во УБК, Никола Бошковски биле уапсени во Солун.
 
среда, 18 октомври 2017 - Прашања од повеќе области на дневен ред на утрешната владина седница
Владата на Република Македонија утре ќе ја одржи 32 седница, на која ќе расправа за прашања од повеќе области, меѓу кои и за информацијата за постапување по предмети за настанатите штети на движен и недвижен имот на подрачја на Скопскиот и Тетовскиот регион заради зголемен обем на врнежи и поплави.
 
среда, 18 октомври 2017 - Кривичниот суд ги прифати обвиненијата за „Труст“ и „Тотал“
Специјалното јавно обвинителство го примило известувањето од скопскиот Кривичен суд дека се прифатени обвинителните акти за случаите „Труст“ и „Тотал“, потврдија за МИА од СЈО.
 
среда, 18 октомври 2017 - ДИК го усвои извештајот за пристигнатите приговори
Државната изборна комисија на седница одржана денеска попладне го усвои извештајот за пристигнатите приговори кои се однесуваат на гласањето на локалните избори одржани во неделата.
 
среда, 18 октомври 2017 - По седумгодишна пауза викендов во Скопје кружна трка „Скопје круг 2017“
По пауза од седум години викендов во Скопје пред зградата на Македонската радио и телевизија ќе се одржи кружна трка „Скопје круг 2017“ во организација на АКК Примо АВЈ.
 
среда, 18 октомври 2017 - Фазлиу: Македонија ќе ја искористи секоја шанса во процесот на интеграција во ЕУ
Министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу на Регионалниот Форум за прекугранична соработка, што се одржува во Струга, оствари средба со директорот на одделот за регионален развој на земјите од Западен Балкан во повеќекорисничката програма и генерален директор за соседска политика на ЕУ, Колин Волф.
 
среда, 18 октомври 2017 - Границата со Грција утре ќе може да се поминува само пешки
Поради штрајк на грчките царински служби утре ќе биде во прекин сообраќајот за секаков вид на преминување на државната граница помеѓу Република Македонија и Република Грција, освен за пешаци.
 
среда, 18 октомври 2017 - Дел од општина Центар утре без вода
Прекин во водоснабдувањето утре од 9 часот ќе имаат дел од корисниците од улиците „11 Октомври“, „Димитрие Чуповски“ и „Македонија“.
 
среда, 18 октомври 2017 - Претставници на Внатрепартиската иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ во посета на Брисел
Претставниците на Внатрепартиската иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ, Александар Михајлоски, Петар Богојески, Костадин Богданов и Драган Лазаров, вчера и денеска беа во посета на Брисел, каде остварија средби во Европскиот парламент и во Европската комисија.
 
среда, 18 октомври 2017 - Тевдовски за Блумберг: Растот на БДП ќе забрза
Растот на бруто домашниот производ ќе забрза. Министерот за финансии Драган Тевдовски за Блумберг вели дека стапката на инфлација до година ќе биде 1,7& со што ќе се зголеми за еден насто колку што е проектирано за 2017.
 
среда, 18 октомври 2017 - Поднесени 46 приговори до ДИК, ВМРО-ДПМНЕ
Во предвидениот рок што истече ноќеска во 2 часот до Државната изборна комисија поднесени се вкупно 46 приговори за првиот круг од локалните избори. Најголем дел од нив се од ВМРО-ДПМНЕ.
 
среда, 18 октомври 2017 - Седница на ДИК, ќе се разгледува Извештајот за приговорите за изборите
Државна изборна комисија денеска ќе ја одржи 158-та седница на која ќе се разгледува Извештајот за поднесените приговори на постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултатите.
 
среда, 18 октомври 2017 - За една недела, извештај за злоупотребите со АКМИС ситемот во Кривичниот суд
Наредната недела министерот за правда, Билен Саљији ќе ја свлика работната група, која ги нотираше злоупотребите со АКМИС системот, односно со електронското распределување на предметите во Кривичниот суд, потврдија од министерството за Канал 5.
 
среда, 18 октомври 2017 - Предлог мерка притвор за уште три лица за нападот врз Зијадин Села
Скопското јавно обвинителство до Кривичниот суд доставило предлог мерка притвор за уште три лица за нападот врз Зијадин Села, што се случи во Собранието на Република Македонија од 27 април годинава.
 
среда, 18 октомври 2017 - АРМ: Успешно реализирана вежбата „Предизвик 2017“
Во рамки на билатералната вежбовна активност „Предизвик 2017“ на која учествуваат припадници од единиците за противвоздушна одбрана на АРМ и Вооружените сили (ВС) на Република Словенија, денес на армискиот полигон „Криволак“ се реализира техничко гаѓање на цели во воздушен простор со лесен преносен ракетен систем (ЛПРС) ,,Игла-С“, кое воедно беше и ден за посетители.
 
среда, 18 октомври 2017 - СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ докажа дека стои зад насилствата од 27 април, не смее да има амнестија
Со барањето амнестија за лицата кои на 27 април извршија или беа помагачи на терористичкото загрозување на уставниот поредок и безбедност, ВМРО-ДПМНЕ докажа дека токму тие ги нарачале и стојат зад насилствата на крвавиот четврток кога се случи организиран обид за убиство на пратеници, а загрозена беше и безбедноста на новинари и вработени во Собранието.
 
среда, 18 октомври 2017 - Стојановски: Македонија членството во НАТО треба да го добие како награда, а не политички
Безбедносната гаранција е најголемата придобивка за Македонија како земја членка во НАТО, посебно ако се земе предвид дека во последните 25 години таа конзумираше безбедност. Во меѓувреме овој процес се промени и Македонија почна да извезува безбедност.
 
среда, 18 октомври 2017 - МВР: Расчистен инцидентот пред штабот на ГРОМ
Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека инцидентот пред штабот на политичката партија ГРОМ, што се случи во неделата вечерта, е целосно расчистен, документиран и испратен до Основното јавно обвинителство Скопје, кое треба да даде насоки за натамошно постапување.
 
среда, 18 октомври 2017 - БЕСА и Алијанса со договор за меѓусебна поддршка во вториот круг за градоначалници
Партиски прегрупирања во албанскиот политички блок за вториот изборен круг, БЕСА и Алијансата со заеднички сили ќе ги освојуваат градоначалничките места. Најавија Коалиција.
 
среда, 18 октомври 2017 - 150 пациенти во Македонија чекаат трансплантација на бубрег
Живот без дијализа неколку месеци, навистина е убав.
 
среда, 18 октомври 2017 - ВМРО-ДПМНЕ бара амнестија за напаѓачите од 27 април во Собранието
,,ВМРО-ДПМНЕ иако беше со блиски а во некои делови и идентични ставови со ставовите на граѓаните кои мирно протестираа цели 80 дена, беше првата партија која јавно ги осуди законските прекршувања од дел од граѓаните кои протестираа и со тоа се наруши мирниот карактер на овие граѓански протести.
 
среда, 18 октомври 2017 - Македонија ја доби првата мрежа за донирање на храна
Наместо на отпад, храната ќе завршува во посебни хуманитарни центри кои ќе ја распределуваат за социјално ранливите луѓе.
 
среда, 18 октомври 2017 - Се подготвуваат измени на законот за извршување
Се подготвуваат измени на законот за извршување кои од комората на извршители најавуваат дека ќе бидат во насока на поголема ефикасност на извршувањето.
 
среда, 18 октомври 2017 - СДСМ доминантен во скопските совети
Во 50 општини СДСМ ќе има мнозинство советници, ВМРО ДПМНЕ во седум.
 
среда, 18 октомври 2017 - Јовановски: Анализите ќе покажат дали Груевски ќе даде оставка и каде отидоа 120 000 гласови
Анализите што ќе ги направиме по завршувањето на изборите ќе покажат дали лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ќе си поднесе оставка, изјави денеска пратеникот Крсто Јовановски на новинарско прашање.
 
среда, 18 октомври 2017 - 25 дена притвор за педофил од Пробиштип
25 дена притвор за пробиштипјанецот кој деновиве уценувал 11 годишна малолетничка со фотографија со компромитирачка содржина.
 
среда, 18 октомври 2017 - Поднесени 46 приговори до ДИК, најмногу од ВМРО-ДПМНЕ
Во предвидениот рок што истече ноќеска во 2 часот до државната изборна комисија поднесени се вкупно 46 приговори за првиот круг од локалните избори.
 
среда, 18 октомври 2017 - СЈО предлага ЦД со снимен разговор како доказ во постапката за „Сопот“
Специјалното јавно обвинителство на судењето за случајот „Сопот“ како доказ на судот му достави ЦД со снимениот разговор помеѓу екс – министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, поврзан со случајот.
 
Навигација: 1 I 2 I 3 I 4 I 5 I 6 I 7 I 8 I 9 I 10 I 11 I 12 I 13 I 14 I 15 I 16 I 17 I 18 I 19 I 20 I 21 I 22 I 23 I 24