вторник, 16 јануари 2018 - Најстудено утрово во Пожаране, од утревечер нагло заладување
Најниска температура од минус два степена утрово е измерена во Пожаране. Еден степен под нулата во Ѓуриште и Маврово, нула во Битола, Берово, Лазарополе, Крива Паланка и Крушево.
 
вторник, 16 јануари 2018 - Ристовски: Направивме огромен резултат
Голманот на Македонија Борко Ристовски двете победи и пласманот во следната фаза на Европското првенство го оцени како извонреден резултат.
 
вторник, 16 јануари 2018 - Кузмановски: Добро ми дојдоа советите од поискусните
Јунак во победата на Македонија над Црна Гора (29:28) на Европското првенство во Хрватска, беше Филип Кузмановски кој во клучните моменти ја доби довербата од селекторот Раул Гонзалес и возврати со пет погодоци.
 
вторник, 16 јануари 2018 - Во Њујорк утре нова рунда преговори Скопје – Атина
Нова рунда преговори, втори од нивното обновување, ќе се одржи утре во Њујорк меѓу преговарачите на Македонија и на Грција, Васко Наумовски и Адамантиос Василакис, со посредство на медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц.
 
вторник, 16 јануари 2018 - Оптимистички последните случувања за решавање на името, сметаат од НАТО
Последните случувања во однос на прашањето за името се оптимистички и ние ги поддржуваме натамошните напори за изнаоѓање решение, изјавил висок претставник на НАТО за грчкиот весник „Етнос“.
 
вторник, 16 јануари 2018 - Дожд во Струга, Кичево и Буково, а магла во Штип и Страцин
Слаб дожд утринава врне во Струга, Кичево и планинскиот превој Буково, а поради магла намалена видливост од 50 до 100 метри има во Штип и Страцин.
 
вторник, 16 јануари 2018 - Од затвор ќе излезат 670 осуденици, Апелација ги потврди притворите за настаните од 27 април
Собранието на Република Македонија го усвои Законот за амнестија, со кој ќе бидат ослободени од издржување казна затвор приближно 670 правосилно осудени лица на затвор до шест месеци. На 3.097 лица, пак ќе им биде намалена казната за 30 проценти. Амнестијата не се однесува на лицата кои кривичните дела ги сториле после 20 септември минатата година, како и за лица по кои била издадена потерница.
 
вторник, 16 јануари 2018 - Величковски на заседание на воениот комитет на НАТО во Брисел
Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Методија Величковски денеска ќе учествува на 178-то заседание на воениот комитет на НАТО во формат на началници на генералштабови, кое се оддржува во седиштето на НАТО во Брисел.
 
вторник, 16 јануари 2018 - Сугарески и директорот на МЕР ќе разговараат за гасификацијата
Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески денеска ќе има работна средба со директорот на Македонкси енергетски ресурси (МЕР) Благојче Котески.
 
вторник, 16 јануари 2018 - Променливо облачно, од утре попладне врнежи и заладување
Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, на крајниот запад со врнежи од дожд, на планините од снег.
 
вторник, 16 јануари 2018 - Нимиц: Граѓаните се подготвени да слушнат одредени солуции за името
Медијаторот во преговорите за името Метју Нимиц вели дека има позитивен моментум во Скопје и Атина за решавање на долгогодишниот проблем и оти граѓаните во двете земји се подготвени да слушнат одредени солуции и додава дека на средбата во Њујорк на 17 јануари пред преговарачите Васко Наумоски и Адемантиос Василакис ќе излезе со предлог-идеи за кои веќе се диксутирало во минатото.
 
вторник, 16 јануари 2018 - Позитивни реакции по ратификацијата на Договорот за добрососедство со Бугарија
Македонското Собрание вчера со 61 глас „за“ и еден „воздржан“ го ратификува Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија. На седницата не учествуваа пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.
 
понеделник, 15 јануари 2018 - Каремани: Кога ставовите се различни, поделбата е неопходна
Членовите на Централниот совет на движењето Беса што го предводи пратеникот во македонското Собрание Неџбедин Каремани вечерва одржаа состанок во новите простории кои беа отворени во Тетово.
 
понеделник, 15 јануари 2018 - Бугарскиот претседател Радев и премиерот Борисов ја поздравија ратификацијата на Договорот за добрососедство
Бугарскиот претседател Румен Радев и премиерот Бојко Борисов ја поздравија ратификацијата на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Бугарија и Република Македонија
 
понеделник, 15 јануари 2018 - Малолетник прегази жена во Крива Паланка
17 – годишник прегазил 44-годишна жена која починала на место во сообраќајната несреќа што се случи попладнево на главната улица „Св. Јоаким Осоговски“ во Крива Паланка.
 
понеделник, 15 јануари 2018 - ВМРО-ДПМНЕ: И по осум месеци Охриѓани без обештетување од земјотресите
Охриѓани и по осум месеци немаат добиено обештетување за штетите од земјотресите. За нив, нема ниту денар, ниту пак солидарност, обвинија денеска од ВМРО - ДПМНЕ.
 
понеделник, 15 јануари 2018 - ВМРО-ДПМНЕ: Веднаш да запре прогонот на десетици невини луѓе
СДСМ ги враќа долговите кон криминалците на штета на граѓаните и државата. Сите деструктивни политики на кои што предупредувавме пред избори се исполнуваат. Државата се разорува и на економски и на безбедносен и на политички план, рече Дарко Костовски од ВМРО- ДПМНЕ.
 
понеделник, 15 јануари 2018 - Сообраќајот по влажни коловози, слаб снег на повисоките места и на планинските превои
Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по влажни коловози. Дожд врне низ целата земја, додека слаб снег кој не се задржува на коловозот профрла кај Крива Паланка, Стража, Крушево, Буково, Ѓавато и Смојмирово, соопшти ЈП „Македонијапат“.
 
понеделник, 15 јануари 2018 - Зошто Ферид Мухиќ беше воздржан?
Независниот пратеник Ферид Мухиќ од коалицијата предводена од СДСМ денеска во Собранието гласаше воздржано . Мухиќ е гостин во вестите.
 
понеделник, 15 јануари 2018 - Петков: Бугарија ја поддржува Македонија за влез во НАТО и ЕУ
Бугарија сака Македонија набргу да добие датум за започнување на преговорите со ЕУ. Ова го изјави Бугарскиот амбасадор, Иван Петков во Комисијата за европски прашања, претставувајќи ги приоритетите на претседателството на Бугарија со Европскиот совет во следните шест месеци.
 
понеделник, 15 јануари 2018 - Во оваа фаза на развој на економијата очекувано е да се проектираат буџетски дефицити
Потегот на Владата да рефинансира стар долг со повисока камата – со нов долг со пониска камата , е сам по себе заштеда по основ на камата, сметаат дел од експертите.
 
понеделник, 15 јануари 2018 - Зелената нафта ќе се „точи“ од летово
Земјоделците ќе добијат 50% поевтина нафта – популарно наречена зелена нафта. Првичните проценки се дека до крајот на летото реално ќе почне да функционира оваа мерка.
 
понеделник, 15 јануари 2018 - Хан: Договорот со Бугарија е важен чекор за добрососедски односи на Балканот
Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, на својот твитер-профил, го поздрави ратификувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка помеѓу Македонија и Бугарија.
 
понеделник, 15 јануари 2018 - Aпелацискиот суд ги одби новите седум жалби за насилството во Собранието
Пратеникот Сашо Василевски, меѓу шестемина осомничени кој и понатаму останува во скопскиот истражен затвор во Шутка. И за Јохан Тарчуловски останува одлуката за домашен притвор. Скопска Апелација одби уште седум жалби на осомничените за собранските инциденти.
 
понеделник, 15 јануари 2018 - Светската организација за социјална интеграција го прогласи Охрид за претсталнина на светскиот хуманизам
Светската организација за социјална интеграција на своето ревијално интернет издание објави ексклузивна презентација на Охрид и Македонија како светска престолнина на хуманизмот,
 
понеделник, 15 јануари 2018 - Предложено укинување психолошки тест за директори на установи за деца, на АВРМ и Инспекторат за труд
АПТИС како меѓународен сертификат за познавање странски јазик, смета Министерството за труд и социјална политика како предлагач, е признаен секаде, но е и најевтин и најдостапен сертификат за познавање на англиски јазик во Република Македонија.
 
понеделник, 15 јануари 2018 - СДСМ: Договорот со Бугарија во согласност со националните и државните интереси на РМ
Договорот со Бугарија е во согласност со националните и државните интереси на Република Македонија, ВМРО-ДПМНЕ продолжува со политиките на поделби и изолација, се наведува во реакцијата на СДСМ.
 
понеделник, 15 јануари 2018 - Поддршка за пет предлог-закони од областа на правосудството
Во Собранието попладнево беа изгласани во прво читање пет предлог-закони од областа на правосудството со заклучок дека се прифатливи и треба да се проследат во втора фаза.
 
понеделник, 15 јануари 2018 - Претседателот на РФМ Мукаетов на спортски форум со водечките луѓе на УЕФА и ЕХФ
Претседателот на Ракометната федерација на Македонија, Живко Мукаетов денеска во хотелот „Вестин“ во Загреб беше дел од спортскиот форум со високи гости од спортскиот живот насловен како „Спортот како економска стимулација“ во организација на словенечката ракометна федерација, но со поддршка од ЕХФ и УЕФА.
 
понеделник, 15 јануари 2018 - Петков пред пратениците ги презентираше приоритетите на бугарското претседавање со ЕУ
Бугарија ја поддржува Европската перспектива и напорите на Владата на премиерот Зоран Заев, на опозицијата и институциите, граѓанскиот сектор да ја постигне својата стратешка цел - членство во Унијата, рече бугарскиот амбасадор во Македониј Иван Великов Петков, чија земја во наредните шест месеци е на чело на Европската унија, денеска пред пратениците на Комисијата за европски прашања.
 
Навигација: 1 I 2 I 3 I 4 I 5 I 6 I 7 I 8 I 9 I 10 I 11 I 12 I 13 I 14 I 15 I 16 I 17 I 18 I 19 I 20 I 21 I 22 I 23 I 24