понеделник, 18 декември 2017 - Груевски му се пожалил на Сијарто дека невини луѓе се во притвор зашто си ја сакаат државата
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на денешната средба со унгарскиот министер за надворешни работи Петар Сијарто се пожалил дека во Македонија се загрозени основните слободи и права и дека партиски членови и истакнати општествени личности кои не се истомисленици со актуелната власт, се мета на жесток политички притисок и прогон.
 
понеделник, 18 декември 2017 - Атанасов- Предлог законот за јазиците во петок на пленарна седница заедно со Буџетот
Пратеникот од СДСМ Петар Атанасов во вечерашното издание на дебатната емисија „ Само Вистина“ рече дека Предлог законот за јазиците ќе се разгледува на пленарна седница во Собранието во петок заедно со прелог буџетот за 2018-та година.
 
понеделник, 18 декември 2017 - Протест на ВМРО ДПМНЕ пред затворот во Шутка
ВМРО-ДПМНЕ и денеска протестираше поради приведувањето за насилствата во Собранието на 27 април.
 
понеделник, 18 декември 2017 - Извлечено е возилото од реката Вардар
Возило во близина на МНТ досега од непознати причини паднало во водите на реката Вардар. Автомобилот бил во сопственост на Весна Петрушевска Бејби.
 
понеделник, 18 декември 2017 - Пуштен во употреба водоснабдителен систем во Раштак
Водоснабдителен систем во Раштак, со кој комплетно е завршена високата зона во ова населено место е пуштен денеска во употреба.
 
понеделник, 18 декември 2017 - Микаела Швајцер Блум: Нема борба против корупција без активни граѓани, медиуми и бизнис сектор
Не можеме да се бориме против корупцијата без активни граѓани, медиуми и бизнис сектор, порача денеска заменик американскиот амбасадор Михаела Швајцер Блум,потенцирајќи дека иницијативите за отворена влада ја зајакнуваат борбата против корупцијата.
 
понеделник, 18 декември 2017 - Коловозите влажни, се препорачува внимателно возење
Сообраќајот низ Македонија се одвива тековно, по влажни коловози, а во западнитот дел на државата наместа со остатоци од кашест снег.
 
понеделник, 18 декември 2017 - Почна судењето за обидот за убиство на поранешниот министер за здравство Тодоров
Судијката Софија Лаличиќ останува претседател на советот кој постапува во случајот каде е обвинет дедото на почината Тамара, Љупчо Стојановски.
 
понеделник, 18 декември 2017 - Дали 2018 година ќе донесе датум за пристапни преговори и покана за НАТО?
Може ли да очекуваме на почетокот од наредната година да го добиеме датумот за пристапните преговори со ЕУ како и поканата за членството во НАТО, можен ли е компромис со Грција за името.
 
понеделник, 18 декември 2017 - Жолт автомобил плови по Вардар
Пожарникарите се обидуваат да извадат жолто возило Нисан Јуке плови по водите на реката Вардар.
 
понеделник, 18 декември 2017 - Десет компании добија признание „Македонски квалитет 2017“
Десет компании добија признание „македонски квалитет 2017“..признанијата се доделуваат на компании кои имаат традиција во создавање на македонски бизнис идентитет и кои покажале резултат во изминатите пет години.
 
понеделник, 18 декември 2017 - МОН до 6 јануари очекува предлози по новиот предлог-закон за високо образование
Министерството за образование и наука (МОН) ги повикува сите засегнати страни во наредните 20 дена, до 6 јануари 2018 година, да дадат коментари и предлози по предложениот текст на законот за високо образование.
 
понеделник, 18 декември 2017 - Социјалната, политичката и партиската - нaјчести форми на дискриминација се наведува во извештајот
Состојбата со заштитата на човековите права во Македонија е загрижувачка и постои дискриминација по повеќе различни основи како што е политичка и партиска припадност, етничка припадност и исполнување на социјалните права, покажува годишниот извештај за ефикасноста на правната заштита на човековите права, спроведен од македонското здружение на млади правници.
 
понеделник, 18 декември 2017 - Жена нападната од куче, бара одговорност од градот Скопје
Пред влезот на зградата каде што живее Софи Таркваз во петокот ја пречекале неколку кучиња скитници.
 
понеделник, 18 декември 2017 - Во Брисел се повеќе од сериозни да ја видат Македонија во јули со покана во рака на која ќе пишува НАТО
Канал 5 ТВ заедно со уште неколку други медиуми од Македонија, Косово, Србија и Босна, минатата недела беше во посета на министерството за надворешни работи на Холандија и во генералштабот на НАТО во Брисел на покана на холандското министерство за надворешни работи.
 
понеделник, 18 декември 2017 - Венко Филипче нов министер за здравство
Премиерот Заев донесе конечна одлука. Доктор Венко Филипче ќе биде нов министер за здравство, потврдува владин функционер за Канал 5.
 
понеделник, 18 декември 2017 - Средба Заев-Сијарто:Унгарија ги поддржува интеграциите на Македонија во ЕУ и НАТО, а ќе се унапредува економската соработка
Унгарија ги поддржува интеграциите на Република Македонија во ЕУ и НАТО, кои се важни за безбедноста и развојот на земјата, но и на целиот Западен Балкан, порачал унгарскиот министер за надворешни работи и трговија Петер Сијарто на денешната средба со премиерот Зоран Заев.
 
понеделник, 18 декември 2017 - Нов апарат за операција на катаракта во Кумановската болница
Двојно ќе се зголеми бројот на операциите на катаракта годишно во кумановската болница откако е набавен современ апарат за отстранување на очно перде.
 
понеделник, 18 декември 2017 - Средба на Анѓушев и Бектеши со Сијарто: Со заедничка работа до повисока економска соработка
Можностите за интензивирање на економска соработка меѓу Македонија и Унгарија биле една од главните теми на денешната средба на вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев и министерот за економија Крешник Бектеши со унгарскиот министер за надворешни работи и трговија на Унгарија Петер Сијарто.
 
понеделник, 18 декември 2017 - Почна судењето за обидот за убиство на поранешниот министер за здравство Тодоров
Денеска немаше камери за случајот, „Шамарите во Центар“, бидејќи судијката ги зела за случајот со дедото на Тамара, кој пукаше во екс министерот за здравство Никола Тодоров.
 
понеделник, 18 декември 2017 - Граѓанскиот сектор бара поголема вклученост во контрола врз комуникациите
Вклученоста на невладините организации и на Народниот правобранител е недоволна и тие се без прецизни овластувања во предложените законски измени за контролата на полицијата и агенциите за разузнавање, констатираа денеска невладините организации кои дебатираа за предложените реформи на МВР и воспоставувањето на Граѓанскиот совет за контрола.
 
понеделник, 18 декември 2017 - Битолчанка си нашла платежна картичка и со неа си плаќала сметки за струја
Полицијата поднесе кривична пријава против битолчанката која со туѓа картичка која претходно ја нашла си плаќала сопствени сметки за струја.
 
понеделник, 18 декември 2017 - Корупција на факултетите ќе се пријавува кај овластени лица
Секој коруптивен чекор на факултетите може да се пријави кај овластено лице кое што ќе го има на секој факултет.
 
понеделник, 18 декември 2017 - Кои се новите министри, Села се поизвесно останува без здравството
Владините коалициски партнери ги продолжуваат разговорите околу составот на владиниот кабинет. Вицепремиерот Бујар Османи уверува дека нема да има владина реконструкција, туку се подготвуваат кандидати за испразнетите места.
 
понеделник, 18 декември 2017 - Заев вечерва ќе реферира пред Могерини за сработените задачи
Папка со аргументи на спроведени задачи премиерот Зоран Заев носи на средбата со високата претставничка за надворешна политика Федерика Могерини.
 
понеделник, 18 декември 2017 - Десет компании добија признание „Македонски квалитет 2017“
ФХ3Х, Чеза Комерц, Конто Профит, Процес Ин, Вработување.ком, Пост Експрес Македонија, Агроунија, Антариас, ПУ Поликлиника тоспаш и Женскиот младински хор при МКЦ се годнашни добитници на признанијата „Македонски квалитет 2017“ што ги доделува Сојузот на стопански комори на Македонија, под покровителство на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов.
 
понеделник, 18 декември 2017 - ДОМ: Подготвен е законот за забрана на цијаниди и сулфурна киселина во рудниците
Измената и дополната на Законот за минерални суровини се предлага заради долгорочна заштита на животната средина и здравјето на населението кое живее во близина на рудници кои работат со технологии што користат опасни супстанци.
 
понеделник, 18 декември 2017 - Груевски: СЈО призна дека „бомбите“ може да се монтираат
Поранешниот премиер Никола Груевски обвини дека обвинителите од СЈО сами признале дека прислушуваните разговори, кои тие ги користат како доказ во судница, можат да се монтираат или менуваат.
 
понеделник, 18 декември 2017 - Почна судењето за обид за убиство на Тодоров
Во Кривичниот суд денеска почна судењето за обид за убиство на поранешниот министер за здравство Никола Тодоров.
 
понеделник, 18 декември 2017 - Две лица претепани во возило на паркинг во Скопје
Две момчиња се повредени во возило на паркинг во Скопје, откако непознати лица ги отвориле вратите на возилото и физички ги нападнале.
 
Навигација: 1 I 2 I 3 I 4 I 5 I 6 I 7 I 8 I 9 I 10 I 11 I 12 I 13 I 14 I 15 I 16 I 17 I 18 I 19 I 20 I 21 I 22 I 23 I 24