петок, 23 март 2018 - Црна Гора отвори конзулат во Македонија со седиште во Штип
Црна Гора денеска отвори конзулат во Македонија со седиште во Штип со кој се очекува да се продлабочи досегашната соработка и да се подигнат на повисоко ниво дипломатските односи меѓу двете држави.
 
петок, 23 март 2018 - Заев по средбата со Коѕијас: Време е за одлуки и компромис прифатлив за двете страни
Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска ја прими во посета делегацијата на Министерството за надворешни работи на Република Грција, предводена од министерот Николаос Коѕијас, која е во дводневна официјална посета на нашата земја.
 
петок, 23 март 2018 - ВМРО-ДПМНЕ: Заев не го интересира ниту Устав, ниту закон
Зоран Заев лаже дека никој нема да биде казнет за непознавање и неприменување на албанскиот јазик.
 
петок, 23 март 2018 - Поликлиниката Букурешт и Брза помош втор ден е без струја
Голем дефект на трафостаницата е причината за нефункционалноста на Поликлиниката Букурешт и Брзата помош.
 
петок, 23 март 2018 - Коѕијас се сретна со премиерот Заев
Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, попладнево во владата на република Македонија оствари средба и со премиерот Зоран Заев.
 
петок, 23 март 2018 - Заев и Ванхауте разговараа за политичката состојба во Македонија
Отворањето дијалог со опозицијата во државата, актуелното решавање на отворените прашања со соседите, како и одржување на пријателска атмосфера, сигурно ќе донесе до просперитет за граѓаните на Република Македонија и соседните држави, констатирале на денешната средба премиерот Зоран Заев и Питер Ванхауте, белгиски експерт и поранешен посредник на ЕУ, кој помагаше за реализирање на поголемиот дел од реформите кои беа потенцирани во Извештајот на Прибе.
 
петок, 23 март 2018 - Продолжува играта на нерви околу законот за јазици
Продолжува правната битка меѓу шефот на државата и собранискиот спикер.
 
петок, 23 март 2018 - Протест против промена на името пред МНР
Додека во Министерството за надворешни работи траеја разговорите меѓу шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и неговиот македонски колега Никола Димитров, пред Министерството неколку патриотски здруженија протестираа против преговорите и промена на името.
 
петок, 23 март 2018 - Ќе се подобрува енергетската ефикасност на станбените згради во Центар
Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ и извршниот директор на здружението за хумано домување Хабитат Македонија, Зоран Костов потпишаа меморандум за соработка за подобрување на енергетската ефикасност на станбените згради во Центар.
 
петок, 23 март 2018 - Дел од советниците на ВМРО-ДПМНЕ во Карпош на распит поради протестот пред домот на Ременски
По протестите пред домот на Ременски, нареднит ден советниците на Карпош веднаш повикани на распит. Тони Јаревски и Сашо Лазаревски од ВМРО – ДПМНЕ за Канал 5 потврдија дека во вторникот во полицискта станица Пролече одговарале на инспекторски прашања, откако Ременски им поднела кривичната за насилство.
 
петок, 23 март 2018 - Конференција: Зелени технологии и повисока свест во справување со отпадот
Депониите не се место за фрлање отпад туку место каде се создава енергија, е пораката на учениците на конференцијата посветена на загаденоста на воздухот и нерегулираните депонии.
 
петок, 23 март 2018 - Марихуана пронајдена при претрес на две куќи во Демиркаписко
Марихуана е пронајдена при претрес на две куќи во Демиркаписко. Едниот претрес е извршен во куќа во Демир Капија, а другиот во демиркапиското село Чифлик.
 
петок, 23 март 2018 - „Оброк за сите“- проект кој треба да обезбеди храна за сиромашните граѓани
Половина милион Македонци поминуваат со само еден оброк дневно, а стотици тони храна годишно завршуваат во кантите за отпадоци.
 
петок, 23 март 2018 - Нов мост на Вардар, меѓу Аеродром и Гази Баба
За 24 месеци ќе има нов мост во должина од 120 метри на булеварот „АСНОМ“, кај хотелот „Русија“.
 
петок, 23 март 2018 - Димитров против слеано име, Коѕијас бара промена на Уставот
Чесно, праведно, достоинствено решение – И Коѕијас и Димитров по втората суштинска рунда од преговорите за името во Скопје, по таа во Виена, – говореа исто – дека спорот треба да се реши без да има понижена страна и без да има победник.
 
петок, 23 март 2018 - Македонија се приклучува во акцијата „Час на планетата Земја“
Над 80 локации во Македонија утре ќе потонат во мрак и ќе се приклучат кон глобалната акција „Час на планетата Земја“.
 
петок, 23 март 2018 - Исплатени повеќе од 78 милиони евра субвенции
Повеќе од 78 милиони евра се исплатени од Програмата за финансиска поддршка во земјоделство. Повеќе од половина од Програмата за 2017 е реализирана.
 
петок, 23 март 2018 - Цената на становите во Скопје лани паднала за 14 проценти
Просечната цена на метар квадратен станбена површина во 2017 година изнесувала 41.822 денари, што е за 2,9 проценти помалку во однос на 2016, објави денеска Државниот завод за статистика.
 
петок, 23 март 2018 - Лани активни над 70 илјади деловни субјекти, најмногу во трговијата
Во Република Македонија во текот на 2017 година имало 71.419 активни деловни субјекти.
 
петок, 23 март 2018 - Тетовци и гостиварци често користат мобилни телефони додека возат
Користењето на мобилни телефони при возење во Тетово и Гостивар станало навика за голем број возачи, особено кај помладите.
 
петок, 23 март 2018 - Заев-Танги: Поддршка од Франција за евроатлантските интеграции
Направени се големи напори и напредок од оваа Влада на планот на реформите и европските интеграции. Потребни се гаранции дека ќе се спроведат сите реформи. Франција гледа благонаклонето кон почеток на преговори на Македонија за членство и треба да се продолжи да се работи во избраниот правец.
 
петок, 23 март 2018 - Возачите на камиони ќе се едуцираат како да се заштитат од нелегалниот превоз на мигранти
Со едукативни материјали ќе се обучуваат возачите на камиони кои учествуваат во меѓународниот сообраќај како да се заштитат од нелегалното уфрлање на мигранти и бегалци од страна на трговците со луѓе.
 
петок, 23 март 2018 - Ограбена лабораторија на Фармацевтскиот факултет во Скопје
Украдени се опрема и предмети во вредност од 300.000 денари во тешка кражба во лабораторија на Фармацевтскиот факултет при Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ во Скопје.
 
петок, 23 март 2018 - Прометот во иднустријата бележи раст
Прометот во индустријата во јануари годинава во однос на јануари лани бележи зголемување од 21,8 проценти, објави Државниот завод за статистика.
 
петок, 23 март 2018 - До 15 мај поднесување барања за земјоделски субвенции
Земјоделските стопанства до 16 мај ќе можат да поднесуваат барања за субвенции за 2018 година, соопшти Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој.
 
петок, 23 март 2018 - Просечната плата во јануари 24.025 денари
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во Македонија во јануари годинава изнесува 24.025 денари и е за 5,6 отсто повисока од јануари лани, соопшти Државниот завод за статистика.
 
петок, 23 март 2018 - СБ: Родовата нееднаквост на пазарот на труд прави загуби на БДП
Поради родовата нееднаквост и малото учество на жените на пазарот на труд се прават загуби од околу 15 проценти во Бруто домашниот производ, укажуваат од Светска банка.
 
петок, 23 март 2018 - Меѓународна конференција за образованието по природни науки и математика
Познавањето на математиката и природните науки е основа за градење логично мислење и за разбирање на другите науки, рече министерката за образование и наука Рената Дескоска на отворањето на меѓународната конференција за образованието по природни науки и математика што денеска и утре се одржува на Природно-математичкиот факултет во Скопје.
 
петок, 23 март 2018 - Зелени технологии и повисока свест во справување со отпадот
Просекот и составот на отпадот во Македонија е ист како и во европските држави, но потребен е добар пристап со зелени технологии за да може да почне да го решава прашањето за справување со отпадот. Важно е и да се развие свеста на граѓаните дека депониите не се обично место за фрлање отпад, туку место каде се создава енергија.
 
петок, 23 март 2018 - Нормализиран сообраќајот на патот Катланово-Велес
На патниот правец Катланово – Велес кај манастирите одронот е исчистен, сообраќајот е нормализиран и се одвива по две коловозни ленти, информираат од ЈП „Македонија пат“.
 
Навигација: 1 I 2 I 3 I 4 I 5 I 6 I 7 I 8 I 9 I 10 I 11 I 12 I 13 I 14 I 15 I 16 I 17 I 18 I 19 I 20 I 21 I 22 I 23 I 24