недела, 22 октомври 2017 - Продолжува кампањата за локалните избори
Политичките партии и кандидатите за градоначалници и денеска ја продолжуваат кампањата за вториот круг од локаните избори закажани за 29 октомври.
 
недела, 22 октомври 2017 - Поднесени 27 тужби до Управен суд за одбиените приговори од ДИК
Вкупно 27 тужби се поднесени до Управниот суд ноќеска од партиите против решенијата на Државната изборна комисија за приговорите за првиот круг од локалните избори што се одржаа во неделата, .
 
сабота, 21 октомври 2017 - Се уште нема поднесени тужби од партиите до Управниот суд
До 21 часот нема поднесено тужби од партиите против одлуките на Државната изборна комисија (ДИК) за приговорите за првиот круг од локалните избори што се одржаа во неделата, потврдија за МИА од Управниот суд.
 
сабота, 21 октомври 2017 - Заев: Во 2018 година ќе се донесе нов закон за бенифициран стаж на рударите
Наредната година го носиме законот со кој ќе се регулира бенефицираниот стаж на рударите, затоа што сме левичари и го почитуваме работникот, а рударот е врв на работникот, истакна лидерот на СДСМ и Коалицијата „Живот во Македонија“ Зоран Заев попладнево на митингот во Македонска Каменица.
 
петок, 20 октомври 2017 - Дамјановски му ја предаде општина Куманово на Димитриевски
Максим Димитриевски ,кандидатот за градоначалник на Куманово од редовите на СДСМ и коалицијата, денеска ја презеде функцијата градоначалник , откако општинската изборна комисија му додели уверение за избран градоначалник на Куманово по локалните избори.
 
петок, 20 октомври 2017 - Коста Јаневски ја презеде функцијата градоначалник на општина Струмица
Коста Јаневски денеска и официјално стапи на функцијата градоначалник на општина Струмица.
 
петок, 20 октомври 2017 - Георгиевски: Реконтрукција на 45 улици и целосна атмосферска и фекална канализација
Новата локална власт предвидува асфалтирање на 45 улици и менување на атмосферската и канализациска мрежа на целата територија на општината. Ова денеска го најави кандидатот за градоначалник на општина Гази Баба од СДСМ Борис Георгиевски.
 
петок, 20 октомври 2017 - Врачени решенијата за градоначалник и членови на Советот на општина Битола
Општинската изборна комисија од Битола им ги врачи уверенијата на новата градоначалничка Наташа Петровска и членовите на новиот состав на Советот на општината.
 
четврток, 19 октомври 2017 - ДИК досега одби шест приговори од ВМРО-ДПМНЕ
Државната изборна комисија досега одби шест приговори поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата. Уште три приговори почна да разгледува, но не се завршени. Се чека на пристигнување сведоци и изборен материјал.
 
четврток, 19 октомври 2017 - Заев во Шуто Оризари: Ќе има живот за сите и во Шуто Оризари, заедништвото е нашата предност
-Се покажа, цела Македонија е за живот за сите, за промени и на локално ниво, освен на централно ниво и ќе има промени и во општина Шуто Оризари, рече претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на вечерашната средба со граѓаните на Шуто Оризари во Скопје.
 
четврток, 19 октомври 2017 - Милион евра од СДСМ и ВМРО- ДПМНЕ за вториот дел од предизборната кампања
Двете најголеми македонски партии СДСМ и ВМРО- ДПМНЕ, потрошиле по половина милион евра во вториот дел од предизборната кампања за локалните избори, покажуваат финансиските извештаи на партиите доставени до Државната изборна комисија, Антикорупциската комисија и Државниот ревозор.
 
четврток, 19 октомври 2017 - Анализа на Канал 5 : Може ли Албанскиот блок да ја „размрда“ владината коалиција?
Може ли албанскиот блок да ја „размрда“ владината коалиција? Дали БЕСА и Алијансата го туркаат Тачи во Влада?
 
четврток, 19 октомври 2017 - ДИК ги разгледува приговорите за првиот круг од локалните избори
Споро и тензично - веќе осум часа трае седницата во Државната изборна комисија каде се одлучува по приговорите за првиот круг од локалните избори.
 
четврток, 19 октомври 2017 - Зелените од Албанија во посета на ДОМ
Претставници од партијата ДОМ се сретнаа со нивните колеги од Зелената партија на Албанија.
 
четврток, 19 октомври 2017 - Медиумите обезбедија генерално еднакво изборно претствување
Програмските сервиси на државно ниво опфатени во првиот круг од локалните избори генерално обезбедија еднакви услови за пристап до сите облици на изборно медиумско претставување, соопшти Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медуимски услуги.
 
четврток, 19 октомври 2017 - Адеми: ДУИ на 29 октомври очекува помасовна победа
Партиското мнозинство во Владата е стабилно без оглед на случувањата во постизборниот период, изјави денеска Аребр Адеми, портпарол на Централниот изборен штаб на ДУИ.
 
четврток, 19 октомври 2017 - СДСМ и коалицијата го имаат мнозинството во Советот на општина Гевгелија
Според објавените резултати од првиот круг на локалните избори за советници, кои од страна на општинските изборни комисии беа доставени до ДИК, познат е новиот состав на Советот на општина Гевгелија што го сочинуваат 19 советници.
 
четврток, 19 октомври 2017 - ДИК ќе одлучува по приговорите за изборите
Државната изборна комисија на денешната седница треба да ги разгледа и да одлучи по приговорите од подносителите на листи на кандидати во врска со гласањето на првиот круг на локалните избори.
 
среда, 18 октомври 2017 - Се официјализира коалицијата Алијансата за Албанците и БЕСА
Алијансата за Албанците и Движењето Беса потпишаа договор за коалиција за вториот круг на локалните избори.
 
вторник, 17 октомври 2017 - ДИК: Поднесени 24 приговори за сумирање на резултатите од изборите
До 19 часот вечерва поднесени се 24 пријави за сумирање на резултатите од изборите, потврди Државната изборна комисија .
 
вторник, 17 октомври 2017 - ДИК: Во понеделник ќе бидат познати конечните резултати
Најрано во вторник новите градоначалници ќе стапат на функциите. Конечените резултати ДИК најавува дека ќе ги објави во понеделник, откако ќе истечат сите рокови за жалби и тужби.
 
вторник, 17 октомври 2017 - Полицијата во општина Карпош по дојава дека се изнесуваат документи
Полициски службеници од СВР Скопје денеска влегоа во општина Карпош по допрен глас дека од просториите се изнесува документација.
 
вторник, 17 октомври 2017 - ДИК: До 2 часот трае рокот за приговори за резултати од изборите
Со оглед дека општинските изборни комисии ги објавуваат првичните резултати од изборите во рок од седум часа по завршувањето на изборите врз основа на податоците од избирачките одбори, рокот за поднесување на приговори за постапката за сумирање и утврдување на резултатите истекува ноќва во 2 часот по полноќ, соопшти Државната изборна комисија.
 
вторник, 17 октомври 2017 - Алијансата за Албанците и ТМРО поднесоа приговори до ДИК
До Државната изборна комисија (ДИК) до 15:30 часот по еден приговор за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати за првиот круг од локалните избори поднеле Алијансата за Албанците и ТМРО.
 
вторник, 17 октомври 2017 - Тече рокот за приговори за изборите
До 19 односно до 24 часот денеска трае рокот за поднесување приговори и тужби во однос на локалните избори што се одржаа во неделата. Откако ќе се постапи по приговорите ќе бидат познати и конечните резултати за првиот круг гласање.
 
понеделник, 16 октомври 2017 - ДИК целосно ги обработи податоците: Петре Шилегов нов градоначалник на Скопје
Петре Шилегов од СДСМ е новиот градоначалник на Град Скопје. Според резултатите од 100 проценти обработени податоци добиени од избирачките места кои Државната изборна комисија ги објави вечерва на веб-страницата,
 
понеделник, 16 октомври 2017 - Клековски: Изборите ги делигитимираа политиките и раководството на ВМРО-ДПМНЕ
Граѓаните ги легитимираа политиките на СДСМ и ги делегитимира политиките и ракодството на ВМРО ДПМНЕ , оценува политичкиот аналитичар Сашо Клековски, во разговор за Канал 5.
 
понеделник, 16 октомври 2017 - Чичаковски: Изборите беа фер и демократски
Државната изборна комисија ги соопшти првичните резултати за речиси сите избиорачки места освен за десетина од каде се чекаат оргиналните записници за да се пресметаат резултатите.
 
понеделник, 16 октомври 2017 - ОБСЕ/ОДИХР со забелешки за изборите
Изборите се одржале релативно мирно, но затоа OБСЕ/ОДИХР констатираше низа нерегуларности и во администрацијата и во партиите.
 
понеделник, 16 октомври 2017 - Приведени 19 лица за време на изборниот процес
Во текот на вчерашниот ден, за време на изборниот процес, од седум до 19 часот, приведени се вкупно 19 лица, соопшти МВР.
 
Навигација: 1 I 2 I 3 I 4 I 5 I 6 I 7 I 8 I 9