По водството на Македонија од 2:1, Франција имаше серија од 7:0 за водство од 8:2, кое постојано го зголемуваше и највисоката предност во првото полувреме беше онаа од крајот +10 (18:8).

Во вториот дел „триколорите“ во два наврати имаа и +12 (24:12; 25:13), а до крајот на дуелот Македонија успеа со серија да ја намали предноста на домашните ракометари.

Кирил Лазаров со осум голови беше најефикасен на финалето, а Петар Ангелов во вториот дел имаше осум одбрани.

Во натпреварот за 3. место на турнирот Аргентина го победи Алжир со 21:20.

Репрезентацијата на Македонија утре од Франција заминува за Катар. 

Датум на објава: сабота, 10 јануари 2015 во 20:22
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар