За освојување на титулата на ракометарите на Металург потребна им е победа во Битола против Пелистер. Според разликата во квалитет што е на страна на тимот на Металург се освен триумф ќе биде голема сензација.

Актуелниот шампион Вардар попладнево (почеток 18:45 часот) го игра натпреварот од последното 10.коло против Тинекс Пролет на негов терен. И на овој натпревар Вардар е апсолутен фаворит и за очекување е да ја запише 9.та победа.

Својата обврска од последната рунда порано ја завршија екипите на Зомимак и Металург Јуниор, кои веќе го завршија првенството. Победа од 34:28 постигна Зомимак.

Табела: Металург 24 бодови (9 натпревари), Вардар 24 (9), Зомимак 15 (10), Пелистер 13 (9), Пролет Тинекс 4 (9) и Металург Јуниор 3 (10).

Датум на објава: сабота, 24 мај 2014 во 11:32
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар