Најголема казна доби играчот на „Работнички“, Дарко Соколов, кој ќе мора да паузира на следните три натпревари, што значи дека нема да биде во тимот на последните два меча од Суперлигата, против „Лирија“ и „Кожув“ и евентуално на првиот дуел од плеј-офот доколку неговиот тим избори пласман во разигрувањето.

Санкција со неиграње еден натпревар доби кошаркарот на Куманово Урош Луковиќ, а една средба нема да смее да седи на клупата тренерот на кумановци Љубисав Луковиќ. Тоа ќе биде дуелот од следното коло против „Кожув“ во Гевгелија.

Клубовите добија и парични казни. „Работнички“ поради техничките грешки, истакнување навредлив транспарент на неговите навивачи и фрлање тврди предмети на теренот е казнет со 80 илјади денари, а Куманово поради техничките грешки на играчите и тренерот е казнет со 42 илјади денари. 

Датум на објава: четврток, 08 мај 2014 во 21:03
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар