Во идеалната петорка на Евролигата се бековите на Реал Мадрид, Серхио Родригез и Руди Фернадез , Сони Вимс од ЦСКА Москва, Кит Ленгфорд од Армани и центарот на Барселона Анте Томиќ.

Според игрите во регуларниот дел од лигата , и четврт-финалето најблиску до престижниот МВП трофеј за најкорисен кошаркар е плејот на Реал Мадрид Серхио Родригез, која ја игра сезоната на кариерата , Родригез со 13,5 поени и 5 асистенции во просек по натпревар е првиот стрелец и асистент на Реал.

Во втората петорка на Евролигата се Рики Хикмен од Макаби, Спанулис од Олимпијакос, Лазме од Панатинаикос, Миротиќ од реал и Храјпа од ЦСКА Москав.

Датум на објава: четврток, 08 мај 2014 во 14:00
Крсте Галевски

коментари

остави коментар