Во натпревар од 18.коло на регионалната АБА лига, одигран вечерва во „Пионир’’ во Белград, македонскиот шампион го победи актуелниот првак на АБА лигата и на тој начин му се реваншира за  минималниот пораз во првата меѓусебна пресметка во Скопје.

Ветеранот Тодор Гечевски со до дабл-дабл учинок од 19 поени и 13 скокови беше најдобриот играч на натпреварот.

Двоцифрен број на поени за МЗТ придодадоа Стефан Синовец 12 и Урош Лучиќ 11, за осма победа на МЗТ Скопје во ова натпреварување.

Со осмата победа (има и десет порази) во лигата МЗТ Скопје се врати на седмото место на табелата, на кој лидер е Црвена Звезда со учинок 15-3 (победи-порази) пред Цедевита и Партизан кои имаа скор 13-5.

Датум на објава: вторник, 28 јануари 2014 во 10:55
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар