Финецот победи со време 2:08.21 часа и успеа да биде побрз од претставникот на Русија Александар Болшунов за 18.7 секунди.

За 26-годишниот Нискенен ова е најголемиот успех во својата кариера.

Бронзата отиде кај уште еден Русин. Андреј Ларков, кој успеа да се одлепи од конкурентите во последните неколку метри трет ја мина целта.

Нисканен има уште една причина за задоволство. Тој на својата земја и го донесе првото злато во Пјонгчанг и ја смести на списокот од 21 земја кои до претпоследниот ден на ЗОИ освоиле најсјајно одличје. 

Датум на објава: сабота, 24 февруари 2018 во 10:55
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар