Хиршер утрово извози солиден спуст, по што беше одличен во слаломот создавајќи недостижна предност (2:06.52 секунди) за конкурентите.

За шесткратниот освојувач на Светскиот куп, ова е прв медал на Олимпијадите и прв за Австрија во алпска комбинација по пауза од две децении.

Сребрениот и бронзениот медал отидоа на контото на Франција. Алексис Пинтуро беше втор со вкупно заостанување од 23 стотинки, додека Виктор Муфат – Жанде се најде на третата позиција со нешто над една секунда побавно време од победникот.

Следната трка од алпските дисциплини на Игрите во Јужна Кореја на програмата е утре кога ќе се вози женскиот слалом. 

Датум на објава: вторник, 13 февруари 2018 во 09:16
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар