Пирс со овации беше поздравен од навивачите кои останаа во салата по дуелот со Кливленд.

Клубот на легендарниот свој кошаркар му подари часовник, а на свечената церемонија беа многу познати лица од НБА меѓу кои и членовите на шампионската генерација Кевин Гарнет и тренерот Док Риверс.

Најголем успех Пирс доживеа во 2008 година кога го освои шампионскиот прстен со Бостон и беше прогласен за МВП во финалната серија против ЛА Лејкерс.
Настапуваше и за Бруклин, Вашингтон и ЛА Клиперс.

Пирс е вториот стрелец во историјата на Бостон Селтикс, по Џон Хавличек. 

Датум на објава: понеделник, 12 февруари 2018 во 09:30
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар