Сега само пет победи ја делат Вон од рекордот на легендарниот Швеѓанец Ингемар Стенмарк кој во својата кариера стигна до 86 победи во Светскиот куп.
Вон денеска патеката ја мина со време 1:37.92 минута, 11 стотинки побрзо од Софија Гоџа (Италија) и 12 од Тина Вајратер (Лихтенштајн).

Во спуст поредокот води Ѓоча со 429 бода, пред Вон со 406.

Во Генералниот пласман на лидерската позиција се наоѓа Микаела Шифрин со 1.513 бода, пред Венди Холденер со 842 и Кристина Ребенсбург со 767.
Следните трки од Светскиот куп се на почетокот на март, по Олимпијадата во Пјонгчанг која почнува на 9 февруари. 

Датум на објава: недела, 04 февруари 2018 во 16:42
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар