Данската тенисерка за прв пат во кариерата се искачува на водечкото место на светскиот поредок.

Вознијацки има вкупно 7.965 бода, пред Симона Халеп (Романија) која со 7.715 бода падна на второто место.

По нив во ТОП 10 светски тенисерки следуваат: Елина Свитолина (Украина) 6.085, Гарбине Мугуруза (Шпанија) 5.690, Каролина Плишкова (Чешка) 5.445, Јелена Остапенко (Летонија) 4.901, Каролине Гарсија (Франција) 4.495, Венус Вилијамс (САД) 4.278, Анџелика Кербер (Германија) 3.031 и Кристина Младеновиќ (Франција) 2.935./MИА

Датум на објава: понеделник, 29 јануари 2018 во 10:31
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар