Таа победи со време 1:09.80 минути.

Со 0,18 секунди заостанување зад победничката на второто место заврши Швајцарката Лара Гут, додека третата беше Корнелија Хитер (+0,46 секунди).

Ова беше седмата победа на Брињоне во кариерата и втора оваа сезона.

Воедно, Италијанката е петтата која сезонава се искачила на тронот во супервелеслалом.
Водечка во оваа дисциплина во поредокот во Светскиот куп е Тина Вајратер од Лихтенштајн со 276 поени, пред Гут со 239 и Брињоне со 201 бод. 

Датум на објава: сабота, 13 јануари 2018 во 16:54
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар