- Ако Северна Кореја донеси формална одлука за учество, тоа ќе биде во насока на вистински олимписки дух, велат организаторите.

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун, во новогодишното обраќање до нацијата кажа дека земјата е подготвена да го испрати својот тим во Република Кореја.

- Ние сме подготвени да ги преземеме сите неопходни чекори за учество на Олимпијадата, вклучувајќи го и испраќањето тим и сме подготвени на преговори со домаќинот, изјави Ким.

Народна демократска република Кореја го пропушти крајниот рок за поднесување понуда за ЗОИ 2018, но технички има време да го стори тоа до средината на јануари. Преговорите ќе се фокусираат на безбедноста на севернокорејските спортисти. /МИА

Датум на објава: понеделник, 01 јануари 2018 во 13:50
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар