Остапенко ја победи Вилијамс со 2:6 , 6:3 и 5:10 во сетови . Ова беше прв натпревар на Серена по четиримесечното породилно отсуство . Сервисот на Американката не беше вообичаено прецизен и силен , што го искористи Литванката за да поведе во првиот сет . Новата мајка не се предаде веднаш , туку поведе во вториот сет , па сепак изгуби од Остапенко . Таа во супер тај брекот поведе со 5:0 и без проблем ја сочува предноста .

По мечот Серена  изјави дека била загрижена за ќеркичката , која присуствувала на мечот , но и дека е добро што се вратила.

Вилијамс кон средината на јануари ќе треба да ја брани титулата на првиот Гренд слем турнир во Австралија .

Таа годинава победи на Австралија Опен и тоа додека беше бремена . 

Датум на објава: сабота, 30 декември 2017 во 16:06
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар