На шампионатот што ќе се одржува од 13 до 17 декември ќе настапат 550 пливачи од 47 држави.

Најмногу настапи ќе има најмлада претставничка од Македонија Ана Јаневска, која ќе настапи во четири дисциплини, додека Крстевска ќе плива во три квалификациски трки. Ангеловски и Петровски ќе имаа по два „старта“ на шампионатот.

Утре претладне на првиот ден од квалификациите ќе настапат Давор Петровски (100 метри пеперутка) и Миа Крстевска (100 метри грбно)./МИА

Датум на објава: вторник, 12 декември 2017 во 20:45
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар