Поради проблеми со изградбата на новиот стадион, отпадна Брисел каде требаше да се играат четири натпревари. УЕФА одлучи тие натпревари да се играат на лондонски Вембли. Како замена за главниот град на Брисел се споменуваа и Стокхолм и Кардиф, но УЕФА тие напревари ги „додели“ на Лондон каде ќе се играат вкупно седум натпревари.

- Концептот со воведуавње ЕП во 13 различни држави е осмислен за да може помали држави како Велс, да имаат единствена можност да учествуваат во организација на толку голем турнир. Поради тоа, сме тажни и разочарани со одлуката н УЕФА, наведуваат од Велшкиот фудбалски сојуз.

ЕП ќе се игра во 12 градови (Лондон, Минхен, Рим Баку, Ст. Петербург, Копехаген. Амстердам, Букурешт, Глазгов, Даблин, Билбао Будимпешта)

УЕФА одреди отворањето да биде во Рим, а од претходно беше познато дека полуфиналето и финалето дека ќе се играат во Лондон. Одредени се и домаќини по групи:
Група А – Рим и Баку
Група Б – Ст. Петербуг и Копехаген
Група Ц – Амстердам и Букурешт
Група Д – Лондон и Глазгов
Група Е – Билбао и Даблин
Група Ф – Минхен и Будимпешта
1/8-финале – Копенхаген, Букурешт, Амстердам. Даблин, Билбао, Букурешт и Глазгов
1/4-финале – Минхен, Баку., Ст. Петербург, Рим
Полуфинале и Финале – Лондон

Градови и Стадиони
Амстердам – Јухан Кројф Арена (56.000 гледачи)
Баку – Олимписки стадион (68.700)
Билбао – Сан Мамес (68.000)
Букурешт – Национална арена (55.600)
Будимпешта – Ференц Пушкаш стадион (38.650)
Копехаген – Паркен стадион (51.700)
Даблин – Авива стадион (53.330)
Галзгов – Хампден Парк (52.063)
Лондон – Вембли (90.000)
Минхен – Алијанц Арена (75.000)
Рим – Олимпико (72.698)
Ст. Петербуг – Крестовски стадион (68.134) . /МИА

Датум на објава: четврток, 07 декември 2017 во 18:15
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар