Тој вчеравечер триумфираше во супервелеслалом на патеката во американскиот скијачки центар Бивер Крик.

26-годишниот Австриец трката ја заврши за 1:09.71 минута и за прв пат се искачи на највисокото место на пиедесталот. Досега, Крихмајр имше три подиуми - две втори и едно трето место.

Норвежанецот Кетил Јансруд заврши на второто место со 23 стотинки побавно време, Ханс Рајхакт од Австрија беше трет.

Во генералниот пласман лидер е Јансруд со 225 поени, пред Крихмаер со 158 поени и Аксел Лунд Свиндал со 145 поени. /МИА

Датум на објава: сабота, 02 декември 2017 во 08:59
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар