Вардарки во рамките од Ц групата ги победија ФТЦ Будимпешта, Турингер и во саботата норвешкиот Ларвик, па со максимални 6 бода се лидери на табелата.

Тимот на Мец има ист „скор“ како и Вардар, но во Д конкуренцијата во која француската екипа беше подобра од Кристијанштад, Битингем и Будуќност од Подгорица.

Иако од третата рунда во елитното натпреварување останува да се одигра уште еден меч, Вистал Гдиња – Крим Меркатор, сепак овие две екипи неможат да го достигнат учинокот на Вардар и Мец.

Според досега прикажаното, но и постигнатите резултати,  македонскиот и францускиот шампион, се тимовите кои се најсериозни претенденти за највисок пласман, а заедно со унгарски Ѓер и ЦСМ Букурешт, сигурно топ фаворити за место на завршниот „фајнал-фор“ турнир.

Сепак, сезоната е предолга, а тимовите ќе мора да ја потврдат фаворитската улога. Шанса за тоа ќе имаат веќе на 10 и 11 номври кога на програмата се дуелите од четвртото коло. /МИА

Датум на објава: понеделник, 23 октомври 2017 во 11:32
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар