Организатор на оваа единствена од ваков вид манифестација која  се одржува по втор пат е клуб от „Оff road Prilep“, а покровител општина Прилеп.

Според претседателот на клубот Панче Чупаркоски, на релито учествуваат околу 200 натпреварувачи  од Бугарија, Србија, Албанија, Косово и Македонија кои ќе ги покажат своите вештини.

- Учесниците изутринава со џиповие се собраа во центарот на Прилеп и по пригодното отворање на манифестацијата се упатуваат на полигонот за екстремни спортови кај Старо Лагово од каде околу 11 часот ќе почне денешниот натпревар. Денеска се возат 30 километри преку селото Селце и месноста Шаторов камен. Се возат три категории (трофи, адвенчр и туристичка категорија). Утре учесниците се натпреваруваат на полигонот кај Старо Лагово и возат четири километри. Оваа е единствена манифестација од ваков вид кај нас, вели Чупаркоски. /МИА

Датум на објава: сабота, 21 октомври 2017 во 09:56
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар