Во возбудливото второ возење Стефановски стартуваше како прв, но брзо го загуби лидерското место. Тоа се случи во шестиот круг кога водечката позиција ја презееде Петр Фулин и на чело остана до крајот на трката. Второто место го освои Пламен Кралев од Бугарија.

Во генералниот пласман во ЕТЦЦ шампионатот прв заврши Фулин со 80 поени, пред Норберт Наѓ од Унгарија со 73, додека Стефановски собра 60 поени за четврто место. 

Стефановски до последните две денешни трки имаше шанси и за првата позиција во генералниот пласман.  

Датум на објава: недела, 08 октомври 2017 во 14:19
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар