Првите два сета најдобриот светски рекет во моментов, ги доби со 6:3, а третиот со 6:4.

На тој начин Надал дојде до својата трета титула на Отвореното тениско првенство на САД.

Воедно, Шпанецот ја збогати својата колекција со 16-от трофеј од најголемите турнири, а по бројот на Грен слем трофеи е втор на вечната листа, зад Роџер Федер кој има 19, а пред Пит Сампрас со 14./МИА

коментари

остави коментар