Аргентинецот го доби првиот сет со 6:4 и тоа како да го разлути Надал кој следните три сет аги реши во своја полза на убедлив начин (6:0, 6:6 и 6:2).
Шпанецот по овој триумф обезбеди 23. Грен слем финале во својата кариера и четврто на УС Опен.

За својата 16-та титула од престижните турнири Надал ќе игра со Кевин Андерсон (Јужна Африка) кој во првото полуфинале беше подобар од Пабло-Карењо Буста.

Андерсон за прв пат ќе игра Грен слем финале.

Датум на објава: сабота, 09 септември 2017 во 10:03
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар