На денеска одиграните дуели во дербито на групата Ц во Клуж, Шпанија и го нанесе првиот пораз на Хрватска, додека Словенија ја оправда фавористката улога против Исланд.

Првиот пораз на Евробаскетот го запиша Русија, која загуби од Летонија.

Резултати по групи од 4.коло:
Група А: Исланд – Словенија 75:102, Полска – Франција 75:78. Грција – Финска играат вечерва.
Табела: Словенија 4-0 (победи-порази), Франција 3-1, Финска 2-1, Полска 1-3, Грција 1-2, Исланд 0-4.
Група Б: Украина – Литванија 62:94, Италија – Германија 55:61. Израел – Грузија играат вечерва.
Табела: Литванија 3-1, Германија 3-1, Италија 2-2, Грузија 1-2, Украина 1-3, Израел 1-2.
Група Ц: Чешка – Црна Гора 75:88, Хрватска – Шпанија 73:79. Романија – Унгарија играат вечерва.
Табела: Шпанија 4-0, Хрватска 3-1, Црна Гора 2-2, Унгарија 1-2, Чешка 1-3, Романија 0-3.
Група Д: Русија – Летонија 69:84, Велика Британија – Србија 68:82. Турција – Белгија играат вечерва.

Табела: Русија 3-1, Летонија 3-1, Србија 3-1, Турција 1-2, Белгија 1-2, Велика Британија 0-4. /МИА

Датум на објава: вторник, 05 септември 2017 во 20:34
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар