Тој изјави дека селекторите во иднина можат да имаат проблеми со изборот на кошаркарите, а некои играчи можат да бидат доведени во понижувачка ситуација.

- Ситуацијата е таква што ако сте дел од НБА или Евролигата, не можете да биде истовремено и дел од националниот тим. Читам што мислат и другите тренери за тоа, а исто и играчите. Никој не е среќен, а никој од нас не можеме да влијаеме на одлуката на ФИБА околу календарот на натпревари.
Месина посебно се осврна на делот кога ќе треба да се селектираат играчите.

- Ќе биде тешка ситуација кога селекторите ќе треба да ги изостават оние кои избориле пласман на Светско првенство и да повикаат други кошаркари кои не биле во можност да играат во квалификациите. Тоа е понижувачки за играчите. Играте за вашата земја изборувате пласман на големо натпреварување и потоа доаѓаат некои нови момци да играат на тој настан. Баш сум љубопитен да видам што е следно што ќе се случува. 

Датум на објава: понеделник, 04 септември 2017 во 14:32
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар