Станува збор за историски успех на охридските „Гладијатори“. Двомечот против гостите од Холандија на домашен терен беше решен на вториот натпревар откако првиот дуел одигран завчера заврши без победник со резултат 24:24.

Со вчерашната победа Ракометниот клуб „Охрид“ обезбеди учеството во втората рунда од натпреварувањата за пласман во групната фаза на Купот на ЕХФ, a за противник ќе го има португалскиот ракометен клуб „Порто“. Натпреварите од двомечот со „Порто“ се предвидени за идниот месец. /МИА

коментари

остави коментар