Селекциите на Русија и Германија ќе се борат за златниот медал. Русите до финалето стигнаа со убеливата победа во полуфиналниот меч против Белгија со 3:0 (по сетови 25-14, 25-17, 25-17)

Нивните противници Германците одиграа трилер меч против Сирбија кој го добија со 3:2 иако губеа со 2:0 во сетови (26-24, 25-14, 18-25, 25-27, 13-15).

За Русите вечерашното финале ќе биде вкупно 17-то, додека Германците за прв пат ќе се закитат со медал од Европските шампионати, а дали тоа ќе биде злато останува да се види по финалниот меч кој ќе се игра од 20:30 часот.

Во дуелот за бронзата од 17:30 часот ќе се борат одбојкарите на Србија и Белгија. /МИА

Датум на објава: недела, 03 септември 2017 во 13:32
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар