Доаѓаат пливачи од Франција, Бразил, Аргентина, Канада, Италија, Германија, Холандија, Хрватска и Русија.

Прворангирани во Гран при пласманот на Меѓународната пливачка федерација (ФИНА) се Евгениј Поп Ацев од Македонија, Сочино Едоардо од Италија, Акилес Балаудо и Дамијан Блаум од Аргентина.

Во женска конкуренција првопласирани се Гејло Пиљар и Гарсија Рита Ванеса од Аргентина. По Охрид, на натпреварувачите им останува само уште една трка во склоп на Гран при серијата на Меѓународната пливачка федерација (ФИНА).

Почетокот на 31-от Охридски пливачки маратон е в сабота од 12 часот кај манастирот Свети Наум, а завршува на Градското пристаништето во Охрид. 

Датум на објава: четврток, 17 август 2017 во 13:14
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар