Во натпревар за пласман од 17-24.место Македонија е поразена од Швајварија со 57:46 (22:3; 12:12; 9:16 и 14:15).

Лошата прва четвртина беше причината за поразот на денешниот натпревар, на која нашите јуниорки постигнаа само три поени. Најефикасна во македонската репрезентација беше Анамарија Шеќероска со 14 поени.

Утре нашата репрезентација е слободна од причина што Данска го откажа учеството и во недела ќе игра за пласман за 21.место. Противникот дополнително ќе биде познат. /МИА

коментари

остави коментар