По двата пораза од Косово и од Естонија ривалите од групата се во подобра позиција за освојување на едно од првите две места.

Самиот натпревар Македонија го почна добро и првата четвртина ја доби со 29:17. Во тој дел од натпреварот доминираше нашиот капитен Војдан Стојановски, но во продолжението противникот најде против игра за нашиот напад и избраниците на селекторот Јорданчо Давитков се потешко постигнуваа поени. За разлика од нас Естонија почна да погодува „тројки“ во мини серии и водството на Македонија „се стопи“ веќе на полувремето  и Естонија поведе со 43:42.

Во вториот дел се играше резултатски неизвесно, се до моментот кога гостите во финишот „се одлепија“ на седум разлика и ја најавија победата. Една од причините за поразот се и 15-те промашени слободни фрлања на нашите кошаркари, како и добрата реализација за три поени на Естонија (13 тројки).

Најефикасни на натпреварот беа Војдан Стојановски од Македонија и Раин Веидеман од Естонија, двајцата постигнаа по 26 поени.

Во групата Ц Естонија и Косово имаат по една победа, Македонија е трета со два пораза. Во следното коло нашата репрезентација е слободна, а во Талин ќе играат Естонија и Косово, додека Македонија следниот дуел го игра на 12 август на домашен терен против Косово. /МИА

Датум на објава: недела, 06 август 2017 во 09:12
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар