На шампионатот кој започнува денеска и ќе трае се до недела, ќе учествуваат повеќе од 700 веслачи од 59 држави .

Младата македонска веслачка репрезентација е од 26 Јули во Тракаи каде учествуваше на кампот на Меѓународната веслачка федерација (ФИСА), а каде македонскиот тренер Марио Јованоски, помогнат од своите колеги од САД и Словенија, Џон Паркер и Јан Илар, заедно работеа на подобрување на формата и техниката на нашите млади спортисти.

Попладнево ќе се одржат и првите натпреварите на кои ќе ја видиме формата на младите македонски веслачи. 

Магдалена Карамитерска и Ксенија Крањевска ќе настапат во дубл скул, во дисциплината скиф ќе не претставуваат Ана Димоска во женска и Никола Аџиоски во машка конкуренција.

Датум на објава: среда, 02 август 2017 во 15:19
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар