Нашите јуниори во меч од 4.коло на Д групата одигран попладнево, убедливо ја совладаа Швајцарија со 80:61 по четвртини 23-17, 17-17, 24-15 и 20-12.
Најефикасен во нашата селекција беше Крствески кој постигна 22 поени, додека Лука Стојановски и Андреј Јордановски придодадоа по 18, односно 17 поени.

Во вториот меч од нашата група Данска ја изненади Белгија со 64-59.

Така сега Естонија која вечерва игра против аутсајдерот Ирска, заедно со селекциите Белгија, Македонија и Данска имаат по 6 бодови, додека последно пласираната Ирска е на само три бода.


Утре во рамките од последното коло на групната нашите јуниори ќе играат против Естонија, а во останатите две средби ќе се сретнат Белгија – Швајцарија и Данска – Ирска.  

Датум на објава: вторник, 01 август 2017 во 15:59
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар