Прв целта ја мина Себастијан Фетел, кој ја имаше и пол позицијата и не дозволи во ниту еден момент да биде симнат од првата позиција. Второто место му припадна на Кими Раиконен, додека трет беше Валтери Ботас од Мерцедес.

За Фетел ова беше четврта победа сезонава или вкупно 46.та во кариерата.

Луис Хамилтон трката ја заврши како четвртопласиран, па така сега Фетел ја зголеми разликата во генералниот пласман.

Фетел води во генералниот пласман со 202 бода, Хамилтон има 188, а Ботас 169. Кај конструкторите Мерцедес е прв со 357 бодови, пред Ферари со 318.
Следната трка се вози по летната пауза на 27 август за Големата награда на Белгија. 

Датум на објава: недела, 30 јули 2017 во 16:52
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар