Откако вчера во трката на 100 метри градно, пливачот од Велика Британија го освои златниот медал, тој денеска уште во квалификациите најави атак на ново злато и тоа на двојно пократката патека.

Пити во полуфиналната трка на 50 метри градно исплива во време од 26 секунди и 10 стотинки што е за три десеттинки побрзо од претходниот светски рекорд кој исто така беше во негова сопственост, а го постави во 2015 година.

Второ време во квалификациите забележа Камерон ван дер Бург со 26,56 секунди, а трет заврши Бразилецо,т Жоао Гомеш Жуниор со 26,67 секунди. 

Датум на објава: вторник, 25 јули 2017 во 16:18
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар