Швајцарецот попладнево во финалето на убедлив начин со 3-0 го совлада Хрватот Марин Чилиќ.

Финалето го одбележа проблемот на хрватскиот тенисер со плускавци на левата нога поради што не можеше да пружи максимум, па Федерер полесно од очекувањата славеше со 6:3, 6:1 и 6:4.

Foto: Getty images

Воедно Федерер изби сам на листата најуспешни на Вимблдон со осум трофеи, еден повеќе од Пит Сампрас и Вилијам Реншо.
Во кариерата ова беше 93. титула и петта годинава за Швајцарецот кој сега има вкупно 19 Грен слем трофеи.

Утре, на најновата АТП ранг листа, Федерер со новите бодови ќе избие на 3.место потиснувајќи го Новак Ѓоковиќ на 4.позиција. 

Датум на објава: недела, 16 јули 2017 во 17:28
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар