Шпанката првиот сет го доби со 7:5, а во петтиот беше 6:0. Американката во првиот сет не искористи две врзани сет-топки при 5:4 и оттогаш до крајот не освои ниту еден гем.

Во меѓусебните дуели сега билансот е 3:2 за Вилијамс.

За Мугуруза ова е прв трофеј на Отвореното првенство на Велика Британија и втор од Грен слем турнирите во нејзината кариера.
Утре на Вимблдон на распоредот е машкото финале во кое играат Роџер Федерер (Швајцарија) и Марин Чилиќ (Хрватска). 

Датум на објава: сабота, 15 јули 2017 во 17:01
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар