Финецот до втората победа во кариерата стигна со сигурно возење од стартот и на најдобар можен начин ја искористи пол-позицијата.
Второто место му припадна на Себастијан Фетел од Ферари.

На победничкиот подиум се искачи и Даниел Рикардо од Ред Бул кој успешно ги одби нападот на Луис Хамилтон кој заврши на четвртата позиција.
Бодови освоија и возачите пласирани од петтото до десеттото место: Кими Раиконен (Ферари), Роман Грожан (Хас), Серхио Перес и Естебан Окон од Форс Индија, Фелипе Маса и Строл од Вилијамс.

Трката на патеката „Ред Бул ринг“ во близина на градот Шпилберг ја одбележа и инцидентот на стартот кога Данил Квајт од Торо Росо беше причината Макс Верстапен и Фернандо Алонсо да го завршат натпреварувањето.

Во Генералниот пласман води Фетел со 171 бод, пред Хамилтон со 151 и Ботас со 136.

Кај конструкторите Мерцедес е лидер со 287, пред Ферари со 254 бодови. ќе почне утре од 14 часот.

Датум на објава: недела, 09 јули 2017 во 16:41
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар