Бразилците поведоа со 1-0 по 25:21 во првиот сет, следните два им припаднаа на Французите (25:15 и 25:23), домашните одбојкари изедначија на 2-2 (25:22), а во решавачкиот петти сет беше 15:13 за „триколорите“.

Најзаслужен за триумфот на Французите беше Ервин Нгапе со 29 освоени поени.

Нгапе беше прогласен за најкорисен играч на турнирот во Коритиба.

За Франција ова беше втор златен медал во Светската лига.

Во предигра на големото финале, Канада ги совлада САД со 3:1 и го освои бронзениот медал. По сетови: 18:25, 25:20, 25:22 и 25:21.

Датум на објава: недела, 09 јули 2017 во 10:43
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар