Данска ја победи Холандија, а светскиот првак Франција минимално славеше над Литванија.

Резултати на натпреварите од 5.коло:

Холандија – Данска 24:36 (група 1),
Србија – Полска 34:34 (група 2),
Босна и Херцеговина – Шпанија 19:25 и Финска – Австрија 36:39 (група 3),
Чешка – Исланд 27:24 (група 4),
Португалија – Германија 26:29 и Швајцарија – Словенија 20:33 (група 5),
Црна Гора – Шведска 28:24 и Словачка – Русија 24:25 (група 6), Литванија – Франција 25:26 и Белгија – Норвешка 27:43 (група 7).

Денеска играат:

Украина – Македонија (група 4),
Летонија – Унгарија (група 1) и
Романија – Белорусија (група 2).

Табела група 1: Данска 9 бодови, Унгарија 5, Холандија 4, Летонија 0.

Табела група 2: Србија 7, Белорусија 5, Романија 4, Полска 2.

Табела група 3: Шпанија 10, Босна и Херцеговина 4, Австрија 4, Финска 2.

Табела група 4: Чешка 6, Македонија 4, Исланд 4, Украина 4.

Табела група 5: Германија 10, Словенија 5, Португалија 5, Швајцарија 0.

Табела група 6: Шведска 8, Црна Гора 6, Русија 4, Словачка 2.

Табела група 7: Франција 8, Норвешка 6, Литванија 6, Белгија 0.

Пласман на Европското првенство досега имаат изборено: Германија, Шпанија, Шведска, Франција и Данска (преку квалификации) и Хрватска како домаќин.  

Датум на објава: четврток, 15 јуни 2017 во 08:42
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар