Во текот на целиот натпревар Шведска имаше водство, а шведските ракометарки постигнуваа гол од речиси секоја позиција.

Најефикасна на дуелот беше Луис Санд од Шведска со 9 голови, додека кај Македонија напрецизни беа Мирјета Бајрамоска и Сара Ристовска кои постигнаа по 6 голови.

Покрај Шведска на Светското првенство вечерва пласман обебзеди и Романија, која и во реваншот како гостин ја совлада Австрија со 33:24 (прв натпревар 34:29 за Романија). Другите седум реванш бараж дуели се играат утре и задутре.

Датум на објава: среда, 14 јуни 2017 во 10:18
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар