Избраничките на селекторот Симе Симевски беа со совладани од Швеѓанките со 11 гола разлика 31:20 во мечот кој се одигра во СРЦ „Кале“ во Скопје.

Најдобра ракометарка во нашите редови беше Елена Ѓорѓиевска со седум гола, а ја следеше Ливриниќ со четири гола. По три постигнаа Душица Ѓорѓиевска и Сара Ристовска. Кај Шведска одлични беа Тофт Хансен, Санд и Гулден кои дадоа по четири гола.

Реваншот меѓу Шведска и Македонија кој е во рамки на баражот за СП 2018 е закажан на 13 јуни.

На останатите бараж дуел беа постигнати овие резултати: Италија -Србија 23-33, Унгарија – Словачка 28-19, Хрватска – Словенија 23-28, Чешка – Турција 29-25, Црна Гора - Белорусија 33-26, Русија - Полска 31-20, Романија - Австрија 34-29 и Украина - Шпанија 24-24. 

Датум на објава: недела, 11 јуни 2017 во 11:33
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар