На турнирот, кој е со награден фонд од 115.000 долари, Ѓорческа заедно со Александрина Најденова од Бугарија како трети носителки без поголеми проблеми во полуфиналето за само еден час игра славеа победа во два сета против грчко-шпанската комбинација Сакари / Сорибес, со 6-3,6-4.

Финалето се игра утре, а противничките ќе бидат познати по одигрувањето на второто полуфинале меѓу Чуанг - Врацова и Мрдежа - Зиданшек.

Ѓорческа ќе атакува на првата титула на еден ВТА турнир.

Датум на објава: сабота, 10 јуни 2017 во 16:56
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар