Џејмс во победата над Кливленд оствари „трипл-дабл“ учинок од 31 поен, 10 скокови и 11 асистенции.

Со постигнатите 31 поен „Кралот Џејмс“ се искачи на третото место на вечната листа на најдобри стрелци во историјата на НБА финалата се искачи на третото место на вечната листа на најдобри поентери во НБА финалата со вкупно 1.176 поени, па пред него сега се само Џери Вест (1.679) и Карим Абудл Џабар (1.317).

Џејмс го запиша деветиот „трипл-дабл“ со што го мина Меџик Џонсон (8), а исто така го урна и рекордот на Мајкл Џордан и е новиот лидер на слободни фрлања во плеј-офот со 1.463 реализации. 

Датум на објава: сабота, 10 јуни 2017 во 10:43
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар