Ниту бранителот на трофејот не беше способен да ја запре победничката серија на „воините“ која трае од почетокот на плеј-офот и која изнесува 13 победи во низа.

Клучна за победата беше серијата од 13-0 која Голден Стејт ја направи на почетокот од второто полувреме.

Предводник до триумфот на својот тим беше Кевин Дурант со 38 поени и по осум скокови и асистенции. Голем удел во победата имаше и Стеф Кари кој запиша дабл-дабл ефект 28 поени и 10 асистенции надополнети со шест скока.

Во поразениот тим Леброн Џејмс се истакна со 28 поени, 15 скока и осум асистении, Кајри Ирвинг реализира 24 поени.

Финалната серија која се игра до четири победи продолжува ноќта меѓу недела и понеделник (почеток 2 часот).

Датум на објава: петок, 02 јуни 2017 во 09:25
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар